SARAJEVO - Suđenje u predmetu "Asim Sarajlić i ostali" okončano je danas, a prvooptuženi Asim Sarajlić, bivši visoki funkcioner SDA, oslobođen je optužbi za činjenje krivičnog djela davanje dara i drugih oblika koristi, javljaju federalni mediji.
Drugooptuženi Sabahudin Delalić i trećeoptuženi u ovom predmetu Muhamed Šehović takođe su oslobođeni.
Izricanjem presude u predmetu koji je vodila sudija Amela Skrobo-Kadrić, okončano je suđenje koje je otpočelo u u maju prošle godine kada su se Sarajlić, Delalić i Šehović izjasnili da nisu krivi, javio je Klix.
Sarajlić, Delalić i Šehović su bili optuženi da su od 20. do 25. februara 2020., prije izbora predsjednika Kantonalnog odbora SDA u Sarajevu, posredstvom Šehovića ugovorili sastanak s jednim od delegata izborne konvencije Velidom Tvrtkovićem.
Sarajlić i Delalić su navodno obećali Tvrtkoviću da će, koristeći stranački uticaj, zaposliti njegovu suprugu ako bude glasao da Fikret Prevljak bude predsjednik sarajevske SDA, a ne načelnik opštine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić, inače Prevljakov protivkandidat.
Glavni dokaz i pokretač istrage je audiosnimak kupovine koji je na svom Facebooku objavio Semir Efendić koji je bio jedan od kandidata za izbor.
Na spornom snimku se čuje kako trojac obećava zaposlenje supruge Velidu Tvrtkoviću u zamjenu za glas Fikretu Prevljaku. Slučaj je u javnosti postao poznat kao afera "Asim".
Tokom suđenja tužilac je istakao da su optuženi Tvrtkoviću ukazali da su na sličan način 2016. omogućili i izbor Abdulaha Skake za gradonačelnika Sarajeva.
Asim Sarajlić je prošle godine završio i na crnoj listi Sjedinjenih Američkih Država. Nakon ove afere smijenjen je sa svih funkcija u SDA, a donedavno je bio delegat u Domu naroda Parlamenta BiH.