SALCBURG - Osumnjičeni za ubistvo njemačkog penzionera, 36-godišnji Makedonac izručen je danas Njemačkoj, saopštile su austrijske vlasti.
Kako prenose austrijski mediji, Bajram K., iz Sjeverne Makedonije predat je danas njemačkoj i to tri nedjelje nakon hapšenja na glavnoj stanici u Salcburgu. On je, zajedno sa Nenadom A. iz Srbije te još jednim državljaninom Bosne i Hercegovine, navodno opljačkao i ubio 93-godišnjeg muškarca u Kelnu. Njemački mediji pišu da je riječ o brutalnom ubistvu jer je penzioner mučen do smrti.
„Želim sve da razjasnim“, rekao je, prema informacijama „Krone“, Bajram K. (36) tokom saslušanja i pristao na izručenje Njemačkoj.
Žrtva (93) napadnuta u sopstvenoj kući
Kako je ranije objavljeno, salcburška policija uhapsila je 36-godišnjaka 19. maja u vozu, na osnovu evropskog naloga za hapšenje. Sve do danas on je bio u ekstradicionom pritvoru. Prema policiji u Kelnu, Bajram K. je zajedno sa još dvojicom počinilaca, državljanina Srbije i BiH, u noći 3. maja brutalno opljačkao i ubio 93-godišnjaka u njegovoj kući u naselju Neubrück.
Osumnjičeni ilegalno u zemlji
Nemački mediji poput Focusa i Kölner Stadt-Anzeiger izvještavaju o novim detaljima slučaja. U tekstovima se govori o „ubistvu uz mučenje“ i „azilantskom skandalu“. S jedne strane, počinioci su navodno postupali posebno brutalno, čak mučili žrtvu da bi došli do novca. S druge strane, Bajram K. se, kao i jedan osumnjičeni Srbin (30), ilegalno nalazio u Njemačkoj. Prema medijima, ovaj Makedonac je već dva puta deportovan, ali se uvijek vraćao.
Sličan slučaj sa saučesnikom
Njegov navodni saučesnik, 30-godišnji Srbin, uhapšen je 11. maja nakon potjere. On je, prema navodima, do sredine aprila bio u zatvoru u Manhajmu, zatim napustio zemlju, da bi se nekoliko dana kasnije ilegalno vratio. I u Austriji je navodno bio krivično prijavljivan. U međuvremenu je uhapšen i treći osumnjičeni, državljanin Bosne i Hercegovine. Njega je “odao” upravo Bajram K. tokom saslušanja. On je bio poznat i po brojnim imovinskim i saobraćajnim prekršajima. Prema pisanju Fokus Onlajna, njegov status boravka je produžen putem takozvanih fiktivnih dozvola za boravak - iako su vlasti navodno bile upoznate sa njegovom kriminalnom prošlošću.