SARAJEVO - Tužilaštvo BiH zatražilo je juče od Apelacionog vijeća Suda BiH veću kaznu za Gorana Zupca, direktora Agencije za istrage i zaštitu (SIPA), zbog nesavjesnog rada u službi. Istovremeno, Zubac i njegov advokat Dragiša Jokić podnijeli su žalbu tražeći od Vijeća da ukine prvostepenu presudu.
Tom presudom Sud BiH 5. marta osudio je Zupca za nesavjestan rad u službi i odredio mu zatvorsku kaznu u trajanju od mjesec dana, koja neće biti izvršena ukoliko u roku od dvije godine ne počini novo krivično djelo.
Jokić i Zubac zatražili su ukidanje prvostepene presude zbog "kršenja prava i obaveza kao i zbog netačno utvrđenih činjenica u toku zasjedanja prvostepenog suda". Zatražili su i novo suđenje pred Apelacionim vijećem.
Jokić je juče pred Apelacionim vijećem u više navrata tvrdio da je suđenje Zupcu ispolitizirano, te da je i postupajući tužilac Miroslav D. Marković pao pod uticaj takvih priča.
"Molim sud da zanemari sve što se dešavalo van sudnice, jer, evo, vidite sada i za ova dešavanja u Potočarima žele da optuže mog branjenika. Priča se u Tužilaštvu da je protiv mog branjenika podneseno sedam krivičnih prijava, a s takvim informacija i Tužilaštvo izlazi u javnost", rekao je Jokić.
Miroslav D. Marković odbacio je optužbu koju je na adresu Tužilaštva uputio advokat Jokić. Naglasio je da to nije tako, a što potvrđuje i dio odluke Ustavnog suda BiH u kojem stoji da apelant, odnosno Goran Zubac nije predmet bilo kakve odmazde. A na ovo je Jokić odgovorio da i nije riječ o odmazdi, nego o umiješanosti politike u ovaj slučaj, konstatujući da su njegovog branjenika pojedini političari osudili i prije nego što je počeo proces na ovome sudu.
Marković je ponovo uzeo riječ, istakavši kako posjeduje i krivičnu prijavu koju je Zubac podnio protiv postupajućeg tužioca - njega, te dodao da je to u civilizovanom svijetu potpuna nepoznanica, dodavši da Zubac i nakon nemilih dešavanja od 7. februara, kada su zapaljene i gorjele zgrade najvažnijih institucija BiH, nije pokazao žaljenje, pa čak ni zbog povreda koje su u tim nemirima zadobila 82 policajca.
Zupčev advokat na ovo je uzvratio objašnjenjem da ne vidi razlog zbog kojeg bi se njegov branjenik kajao kad nije kriv za ono što se dešavalo i to pokušava i da dokaže na sudu.
Goran Zubac izjasnio se juče da se slaže sa svim što su napisali on i njegov advokat u žalbi koja je u posjedu Apelacionog vijeća.
Apelaciono vijeće sa sudijom Tihomirom Lukesom na čelu odluku će donijeti u zakonskom roku i to u pisanim otpravcima.
Tužilac Miroslav D. Marković rekao je da bi odluka trebalo da bude donesena za 15 do 30 dana.