BANJALUKA - Vrhovni sud RS smanjio je kaznu za devet mjeseci Slaviši Ćulumu (31) iz Banjaluke, koji je tako pravosnažno osuđen na ukupno 13 i po godina zatvora zbog pokušaja ubistva sugrađanina Jovana Jošila (32) i oružanu pljačku 13.000 KM iz Poslovnice ProCredit banke u banjalučkom naselju Zalužani.
Jelena Despotović, portparol Vrhovnog suda RS, objasnila je da je Vijeće prihvatilo žalbu Ćulumovog advokata na jedinstvenu kaznu zatvora od 14 godina i tri mjeseca, koju je ranije izrekao ovaj sud.
"Vijeće je cijenilo sve otežavajuće i olakšavajuće okolnosti na strani optuženog i poslije žalbe branioca smanjilo kaznu optuženom za devet mjeseci", objasnila je ona.
Ćulum je ranije osuđen na jedinstvenu kaznu od 14 godina i tri mjeseca zatvora zbog pokušaja ubistva Jošila u aprilu 2010. godine u banjalučkom naselju Rakovačke bare.
U ovom obračunu Jošilo je ubio Slavišinog brata, tada 19-godišnjeg Nedeljka Ćuluma, ali je pravosnažno oslobođen optuženi, jer je, kako je navedeno u presudi, djelovao u samoodbrani.
Osim Ćuluma, za pokušaj ubistva Jošila osuđeni su Dejan Čajić (27) i Dejan Kostić (23), oba na pet godina zatvora.
U jedinstvenu kaznu zatvora Slaviši Ćulumu uključena je i oružana pljačka Poslovnice ProCredit banke u Zalužanima u maju 2010. godine, kada je ukradeno oko 13.000 KM.
Ćulum trenutno boravi u Kazneno-popravnom zavodu Foča, a jedno vrijeme bio je smješten i u najstrožem dijelu ovoga zatvora, takozvanom srpskom "Alkatrazu".