BEOGRAD - Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić potvrdio je Srni da je u Beogradu uhapšen vođa međunarodne kriminalne grupe Darko Elez.
Dačić je naveo da su pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala jutros uhapsili šest članova ove kriminalne grupe u Srbiji, među kojima je i Darko Elez iz Sarajeva, sa prebivalištem u Srbiji.
Riječ je o međunarodnoj kriminalnoj grupi koja je pripremala i vršila najveća kriminalna djela na zapadnom Balkana - ubistava, iznude, ucjene, razbojništava, krijumčarenja, trgovinu narkoticima, oružjem, eksplozivnim napravama i motornim vozilima i pranje novca.
Dačić je rekao da su Sipa i Policija RS istovremeno vodile akciju hapšenja na teritoriji Srpske.
Novinar direktora Policije RS Tijana Savić saopštila je da je na širem području BiH sporvedena zajednička akcija više policijskih agencija u vezi sa organizovanim kriminalom i korupcijom, a da je nosilac i koordinator svih aktivnosti bilo Ministarstvo unutrašnjih poslova RS.
Akcija je provedena na osnovu naredbe Suda i Tužilaštva BiH.
Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić rekao je Srni da je u policijskoj akciji koja se provodi u BiH uhapšeno više lica među kojima ima i aktivnih pripadnika više policijskih agencija.
Elez je vođa klana koji je godinama bio suprostavljen kriminalnoj grupi Đorđa Ždrala, protiv koga je Sud BiH potvrdio optužnicu za ubistvo nekadašnjeg visokog funkcionera MUP RS Ljubiše Savića Mauzera.
Razbijena regionalna kriminalna grupa
BANJALUKA - U velikoj policijskoj akciji na teritoriji Republike Srpske danas je uhapšeno 20 pripadnika kriminalne grupe Darka Eleza.
Većina lica uhapšena je na prostoru Istočnog Sarajeva, među njima i Vladan Parađina na Palama koji se dovodi u vezu sa trgovinom droge, te radnik Agencije za istrage i zaštitu BiH Bojan Cvijan.
U Beogradu je uhapšeno osam lica, među kojima su uz Eleza i Željko Avram i izvjesni Paušan.
Prema izvorima Srne, na području Sarajevskog kantona u Federaciji BiH istovremeno su uhapšena četiri lica, od kojih je jedan imao svoju privatnu paravojnu jedinicu.
Iz MUP-a Srbije za sutra su najavili više informacija o ovoj akciji, dok je Tužilaštvo BiH najavilo da će javnost obavijestiti za dva do tri dana, ističući da je akcija još u toku.
Akciju na razbijanju regionalne kriminane grupe vodila je Jedinica za posebne istrage MUP-a RS, Specijalna policija i Jedinice za podršku iz Banjaluke, Istočnog Sartajeva i Foče.