TUZLA - Šesnaestogodišnji Nurdin G. iz Tuzle preminuo je na Infektivnoj klinici Univerzitetsko-kliničkog centra Tuzla u subotu oko 19 časova, najvjerovatnije od posljedica meningitisa.
Vijest o njegovoj iznenadnoj smrti veoma se brzo proširila Tuzlanskim kantonom, a s obzirom na to da je pohađao Behram-begovu medresu, školu internatskog tipa, u večernjim satima u Dom zdravlja Tuzla došla je većina učenika kako bi bili pregledani.
Prema prvim saznanjima, nema bojazni od širenja ove zarazne bolesti, ali su Zavod za javno zdravstvo TK i Epidemiološka služba Doma zdravlja Tuzla preduzeli sve potrebne mjere kako bi situacija bila pod kontrolom.
"Pošto je riječ o zaraznoj bolesti, hitno se pristupilo organizovanju i provođenju neophodnih mjera prevencije. U prvom redu su testirana lica koja su bila u neposrednom kontaktu sa preminulim učenikom, a sve radi preventivne zaštite antibioticima po ustanovljenim medicinskim procedurama", saopšteno je iz Ureda za informisanje Vlade TK.
Kako saznajemo, učenici koji su u petak otišli kući pozvani su da se odmah jave u najbližu zdravstvenu ustanovu kako bi bili pregledani i ako ima potrebe da dobiju odgovarajuću terapiju.
Šesnaestogodišnjak, inače nadareni učenik medrese koji potiče iz vjerničke porodice, u petak se požalio da se ne osjeća dobro. Otišao je u Dom zdravlja, a zatim je upućen na Infektivnu kliniku UKC Tuzla.
Nažalost, u subotu uvečer je zauvijek prestalo kucati njegovo srce, a porodica, školski drugari, nastavnici i prijatelji s nevjericom, neopisivom tugom i boli su primili vijest o njegovoj smrti.
"Zaista vam ne možemo ništa reći. Učenici su u petak otišli kućama, a u ponedjeljak će se vratiti u medresu. U međuvremenu smo ostali bez učenika koji je po svom odnosu prema školskim obavezama bio primjer svima", kazala nam je radnica Behram-begove medrese u Tuzli.
Zavod za javno zdravstvo je preduzeo sve mjere kako bi se potvrdio stvarni uzrok smrti.
"U cilju daljeg istraživanja na ovom slučaju mikrobiološke ekipe UKC Tuzla i Zavoda za javno zdravstvo uzele su potrebne materijale za utvrđivanje prisustva meningokoka u populaciji lica koja su bila u neposrednom kontaktu sa preminulim djetetom. Osigurani su potrebni antibiotici za prevenciju meningokokne bolesti lica iz kontakta, a zdravstvene ustanove primarne zdravstvene zaštite (HES služba DZ Tuzla i Hitna služba DZ Tuzla, Gračanica, Banovići i dr.) su tokom noćnih sati vršile profilaksu lica sa svog područja", navodi se u saopćenju.
Stručni tim Ministarstva zdravstva koordinirao je sve aktivnosti i o svemu redovno izvještavao ministricu zdravstva Nadu Pavlović-Čalić.
"Iako je utvrđen veliki broj lica iz kontakta, od čega veliki broj lica koja su zbog vikenda napustila Tuzlu i otišla u druga mjesta, te činjenicu da se sve dešavalo u noćnim satima u danima vikenda, može se potvrditi da je zdravstveni sistem odgovorio vrlo brzo i efikasno. Slučajevi meningokokne sepse, naročito fulminantni oblici sa smrtnim ishodom, iako ne tako česti, vrlo su dramatični kako za građanstvo, tako i za sam zdravstveni sistem. Zdravstveni profesionalci hitnim preduzimanjem preventivnih radnji i drugih aktivnosti i dalje stvaraju uslove da se otklone mogućnosti bilo kakvih daljih nepovoljnih događaja", navodi se u informaciji Ureda za informisanje Vlade TK.