BANJALUKA - Pobješnjeli njemački ovčar danas oko 12 časova napao je i povrijedio djecu koja su se igrala u banjalučkom Parku "Mladen Stojanović" .
Kako pričaju očevici, vučjak je iz čista mira nasrnuo na djecu koja su se igrala i počeo da ih grize i trga.
Nastao je opšti vrisak i metež, a u blizini se našla i jedna žena koje je takođe počela da vrišti, nakon čega se vučjak okrenuo prema njoj, napao je i izgrizao.
Nesreća bi možda bila i veća, da se u blizini nisu našla našla dvojica policajca Esed Čavka i Miloš Dukić koji su napadnutima pritekli u pomoć.
Čavka je za “Nezavisne” izjavio da je vidjvši kako pas trga djecu priletio u pomoć.
"Udario sam psa par puta nogom, nakon čega se on odmaknuo. Međutim, poslije nekoliko sekundi ponovo je krenuo prema djeci, uhvatio jedno dijete za trenerku i rastrgao je. Vidjevši to, nije mi preostalo ništa drugo nego da izvadim pištolj i ubijem psa. Pošto su djeca bila u blizini, prvo sam psa nekoliko puta udario da ga udaljim od njih, a potom sam izvadio pištolj i ustrijelio ga”.
Higijeničarska služba grada stigla je na lice mjesta i odnijela leš psa.
Leš psa je upućen na testiranje kako bi se utvrdilo da li je bio bijesan.
Policija je krenula u potragu za vlasnikom psa, ali do sada nije poznat njegov identitet.
Portparol CJB Banjaluka Igor Šukalo rekao je Srni da se ovaj čin policijskog službenika ne smatra upotrebom sile.
"Policajac jeste upotrijebio pištolj. Vatreno oružje jeste sila, ali se u toj situaciji ne smatra upotrebom sile. Policajac je otklonio opasnost od građana", rekao je Šukalo.
Portparol Doma zdravlja u Banjaluci Dušica Stanković potvrdila je Srni da su se Službi hitne pomoći Banjaluka danas za pomoć obratile tri osobe, dvije žene i jedno dijete. "Dvije žene i jedno dijete danas su se obratile Službi hitne pomoći sa lakšim i težim ugrizima. Nakon pregleda upućeni su na Kliniku za infektivne bolesti radi provjere", rekla je Stankovićeva.
Š. Lj. (50), L. B. (37) i trogodišnje dijete T. L. pušteni su kući nakon ukazane ljekarske pomoći na Klinici za infektivne bolesti u UKC Banjaluka.
"Pacijenti su oko 13 časova primljeni na Kliniku za infektivne bolesti. Pregledom je utvrđeno da su zadobili lakše povrede i svi su dobili antitetanusnu i antialergijsku zaštitu", rekla je dežurni ljekar na Klinici za infektivne bolesti Jelena Bajić.
Prema odluci gradskih vlasti, šetanje psa je zabranjeno u širem gradskom centru, a za nepoštivanje ove odluke propisana je kazna od 100 do 1.000 KM.
Odlukom je propisano da vlasnik psa ne smije izvoditi na javne zelene površine, u dvorišta školskih, predškolskih i zdravstvenih ustanova i dvorišta gdje se okupljaju djece. U slučaju da vlasnik izvodi psa u šetnju na druge površine, to mora biti na povocu dužine 1,5 metara, dok je za pse, koje se tretiraju kao opasni, obavezna korpa.
Prema podacima Odjeljenja za komunalne djelatnosti, na području Banjaluke postoji 28 lokacija u širem centru grada gdje nije dozvoljen pristup psima, a to su parkovi i neke od javnih površina.