TUZLA - Nersidin Memišević (28) i Vahded Hrustić (29) poginuli su u minskom polju u naselju Đurići, kod Lukavca.
Njihova tijela izvučena su iz minskog polja u nedjelju naveče, a službenici MUP-a Tuzlanskog kantona i deminerske ekipe na lice mjesta izašle su nekoliko sati ranije.
Eksploziju su mještani susjedne Donje Brijesnice čuli oko 13 časova, a policija je o tome obaviještena tri sata kasnije. Memišević i Hrustić su rođeni u Srebrenici, a nakon prošlog rata u BiH nastanili su se u Turiji, kod Lukavca. Živjeli su u teškim uslovima, a za život su zarađivali tako što su sjekli drva i prodavali ih.
Kako saznajemo, i ranije su ulazili u rizična područja, a lokalitet Đurića su veoma dobro poznavali.
Međutim, u nedjelju su aktivirali jednu od zaostalih mina čiji su ih geleri usmrtili na licu mjesta.
Tokom 2011. godine u eksplozijama mina u BiH je poginulo šest osoba, a 12 ih je teško povrijeđeno.
U Tuzlanskom kantonu od 1996. godine poginulo je 118 osoba, a 132 osobe su teško ranjene.