}

Hronika

Ilić i saradnici oštetili Šume za 4,3 miliona

Ilić i saradnici oštetili Šume za 4,3 miliona
Ilić i saradnici oštetili Šume za 4,3 miliona
Nikola Morača, Uroš Vukić

BANJALUKA - CJB Banjaluka podnio je danas izvještaj Okružnom tužilaštvu Banjaluka protiv Neđe Ilića, bivšeg direktora Javnog preduzeća "Šume RS", i još 13 osoba zbog zloupotrebe službenog položaja i nesavjesnog poslovanja, čime je ovoj firmi pričinjena šteta od 4.371.000 KM.

Kako "Nezavisne" saznaju, za zloupotrebu službenog položaja, osim Ilića, osumnjičeni su i Zoran Kosorić, Dragomir Gagović i Brankica Marić, svi bivši izvršni direktori za komercijalne poslove u "Šumama".

Za nesavjesno privredno poslovanje osumnjičeno je deset bivših direktora šumskih gazdinstava s područja koje pokriva CJB Banjaluka.

Saznajemo da se radi o Gojku Malinoviću, bivšem direktoru ŠG "Čemernica" iz Kneževa, Dušanu Malijeviću i Rosi Rakiti, oboje bivši direktori ŠG "Šipovo", Milisavu Macanoviću, Momčilu Stanivukoviću i Milanu Vukoviću iz ŠG "Ribnik", Veselku Laziću, ŠG "Gradiška", Nedeljku Antiću, ŠG "Lisina" iz Mrkonjić Grada, Rajku Banjcu, ŠG "Oštrelj" iz Drinića, i Miroslavu Drljači, bivšem direktori ŠG "Prijedor".

Mladen Marić, načelnik CJB Banjaluka, juče je na konferenciji za novinare, uz navođenje inicijala, objasnio da je Neđo Ilić osumnjičen za zloupotrebu položaja, jer je kao direktor "Šuma RS" u periodu od 1. januara 2008. do 1. novembra 2011. godine s osumnjičenima Kosorićem, Gagovićem i Marićevom, prekoračio granice ovlaštenja i zaključivao ugovore s kupcima koji su imali neplaćena potraživanja prema ovom preduzeću.

Ilić je, prema navodima iz izvještaja, odgovoran jer je djelovao suprotno Statutu i odlukama Nadzornog odbora "Šuma", te što nije sačinio sporazum o reprogramu obaveza i pribavio bankarske garancije za postojeće obaveze, čime je omogućio sticanje koristi u iznosu od 413.791 KM.

Ilić je kao direktor "Šuma", dodaje se u izvještaju, bio upoznat s nezakonitim postupanjem direktora šumskih gazdinstava, a nije ništa preduzeo, usljed čega je nastupila šteta po preduzeće u iznosu od 4.371.743 KM.

Zoran Kosorić, Dragomir Gagović i Brankica Marić, bivši izvršni direktori za komercijalne poslove u "Šumama", zajedno s Ilićem, takođe su prekoračili granice svojih ovlaštenja, jer su zaključivali sporne ugovore s kupcima koji su bili u "debelom" minusu prema ovom preduzeću.

Osumnjičeni Gagović je zloupotrebom položaja, prema izvještaju CJB Banjaluka, na pomenuti način omogućio sticanje koristi drugim licima u iznosu od 283.480 maraka, Marićeva u iznosu od 83.788, a Kosorić u iznosu od 46.532 KM.

Bivši direktori šumskih gazdinstava, njih deset, osumnjičeni su za nesavjesno privredno poslovanje, jer su kao rukovodioci ŠG u periodu od 1. januara 2008. do 31. decembra 2012. godine isporučivali drvne šumske sortimente kupcima bez avansnih uplata i sredstava obezbjeđenja, poput bankarskih mjenica. Preduzeća kojima su isporučivani drvni sortimenti nisu izmirila svoje obaveze prema "Šumama".

"Svjesnim kršenjem propisa o poslovanju prouzrokovali su znatnu imovinsku štetu preduzeću 'Šume RS', u kojem nemaju većinski udio, čime su omogućili sticanje imovinske koristi za druge", navedeno je iz CJB Banjaluka.

Marić je juče rekao da je istraga protiv osumnjičenih trajala godinu te da i u narednom periodu treba očekivati okončanje drugih istraga za zloupotrebe u "Šumama RS".

Direktori ŠG osumnjičeni za nesavjesno poslovanje

- Gojko Malinović, ŠG "Čemernica" iz Kneževa

- Dušan Malijević i Rosa Rakita, ŠG "Šipovo"

- Milisav Macanović, Momčilo Stanivuković i Milan Vuković, ŠG "Ribnik"

- Veselko Lazić, ŠG "Gradiška"

- Nedeljko Antić, ŠG "Lisina" iz Mrkonjić Grada

- Rajko Banjac, ŠG "Oštrelj" iz Drinića

- Miroslav Drljača, ŠG "Prijedor"

Najčitanije