BANJALUKA - Banjalučkom Okružnom tužilaštvu podnijet je izvještaj protiv 11 lica iz Novog Grada i Prijedora zbog zloupotrebe prava iz socijalnog osiguranja, te izdavanja i upotrebe neistinitih ljekarskih uvjerenja, rekla je Marija Markanović, portparol Centra javne bezbjednosti /CJB/ Banjaluka.
Ona je navela da se lica, čiji su inicijali M.M i M.M, sumnjiče da su izvršila zloupotrebu prava iz socijalnog osiguranja, te izdavanje i upotrebu neistinitog ljekarskog ili veterinarskog uvjerenja, a da se porodični ljekar iz Novog Grada S.T. i članovi prvostepene komisije za ocjenu privremene nesposobnosti za rad iz Prijedora S.P,Z.R, D.M, A.D, D.B, M.B, B.S. i M.M. pojedinačno sumnjiče za izdavanje i upotrebu neistinitog ljekarskog ili veterinarskog uvjerenja.
"Lice M.M. je, kao osiguranik Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, uz pomoć svoje supruge M.M. i porodičnog ljekara i članova prvostepene komisije za ocjenu privremene nesposobnosti za rad u periodu od 11. jula 2012. do 8. marta ove godine otvarao i produžavao bolovanje, a sve vrijeme boravio i radio u inostranstvu", pojasnila je Markanovićeva.
Prema njenim riječima, na taj način lice M.M. ostvarilo je protivrpravnu korist i oštetilo Fond za 2.915 KM.
Srna nezvanično saznaje da je riječ o Miljanu Milješiću, zaposlenom u "Elektrokrajini" u Novom Gradu i njegovoj supruzi Milanki, ljekaru opšte medicine u Domu zdravlja Novi Grad Simi Tomiću, pedijatru u Domu zdravlja Prijedor Slavici Popović, psihologu u Zavodu za medicinu, rada i sporta Republike Srpske u Prijedoru Zorici Railić, medicinskom tehničaru u Zavodu Dobrili Matijaš i ekonomisti u Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske u Prijedoru Mili Balabanu.
Među osumnjičenima su i pravnik u Fondu u Prijedoru Anita Desnica, medicinski tehničar u Zavodu Danka Baltić, specijalista medicine rada u Zavodu Biljana Savić-Kovačević i doktor specijalista medicine rada u Zavodu Mladen Miodragović.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović naložila je ministru zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Slobodanu Staniću i vršiocu dužnosti direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Darku Tomašu da provjere rad svih komisija za ocjenu privremene nesposobnosti za rad više od 30 dana, zbog sumnje da su pojedini članovi komisija zloupotrijebili svoj položaj i proizveli štetu Fondu.
Premijer Srpske je zatražila od ministra unutrašnjih poslova Radislava Jovičića da u okviru svoje nadležnosti pruži pomoć prilikom utvrđivanja istinitosti pomenutih navoda.