Hronika

NAKON 13 GODINA: Ponovo suđenje za ubistvo Blaža Kraljevića

NAKON 13 GODINA: Ponovo suđenje za ubistvo Blaža Kraljevića
NAKON 13 GODINA: Ponovo suđenje za ubistvo Blaža Kraljevića
Slobodna Bosna

ZAGREB - Županijsko državno tužilaštvo u Zagrebu, nakon trinaest godina ponovo je otvorilo predmet Brune Stojića i drugih osumnjičenih za ubistvo general-majora Blaža Nikole Kraljevića, komandanta HOS-a 9. avgusta 1992. godine.

Tim povodom, a u sklopu pružanja međunarodne prave pomoći, u ponedjeljak 6. maja počela su saslušanja svjedoka u Mostaru.

Podsjećanja radi, odmah nakon ubistva Blaža Kraljevića, advokat iz Makarske Antun Miličević u ime Hrvatske stranke prava (HSP) podnio je tužbe protiv Brune Stojića, Valentina Ćorića, Mladena Naletilića Tute i drugih.

Istu optužnicu devet godina kasnije, 2000. godine reaktivirao je prvi predsjednik HSP-a, te osnivač i vrhovni komandant HOS-a Dobroslav Paraga. Međutim, Županijsko državno tužilaštvo u Zagrebu sa trinaest godina „zakašnjenja“ otvorilo je slučaj Blaža Kraljevića što po mnogima ima veze sa skorim donošenjem presude hrvatskoj šestorci (Jadrako Prlić, Bruno Stojić, Slobodan Praljak, Milivoje Petković, Valentin Ćorić i Berislav Pušić) Međunarodnog suda u Hagu.

Naime, ukoliko ih haški Tribunal oslobodi krivice, najmanje dvojica iz pomenute grupe Stojić i Čorić, u Hrvatskoj bi mogla odgovarati za ubistvo Blaža Kraljevića.

Najčitanije