Hronika

Odbrana traži novo suđenje Đorđu Ždrali

Odbrana traži novo suđenje Đorđu Ždrali
Odbrana traži novo suđenje Đorđu Ždrali
D. Muminović

SARAJEVO - Odbrana Đorđa Ždrala, koji je nepravosnažno osuđen na 20 godina zatvora zbog ubistva Ljubiše Savića Mauzera, u četvrtak je od Apelacionog vijeća Suda BiH tražila poništenje ove presude ili ponavljanje sudskog procesa.

Obrazlažući svoju žalbu Dragiša Jokić, advokat Đorđa Ždrala, kazao je da Sud BiH nije nadležan u slučaju ubistva nekadašnjeg načelnika Uprave policije RS Ljubiše Savića. Istakao je i da tokom suđenja standard dokazivanja nije bio po pravilu, da su dokazi uzeti nezakonito, te je osporavao DNK vještačenja koje je vršilo Tužilaštvo BiH.

"Nijedan materijalni dokaz Tužilaštva nije bio u posjedu Suda sve vijeme od ubistva do sudskog postupka. DNK analiza nije urađena stručno i zakonito. U policiji, posebno u MUP-u RS, uvijek mogu naći nečiji DNK profil i može se naći nečastan stručnjak da donese nalaz tako da svakoga od nas na ovaj način mogu optužiti za bilo koje krivično djelo. Sve i da se prihvati DNK analiza, ovaj dokaz ukazuje samo na indiciju, ali ništa ne dokazuje", kazao je Jokić, istakavši da je optužnica i presuda protiv njegovog klijenta politički motivirana.

Tužilac Božo Mihajlović odbio je sve navode odbrane istakavši da su oni već pobijeni tokom glavnog pretresa.

"U žalbi odbrane nisu navedene nove činjenice niti bilo kakvi novi dokazi. Odbacujemo sve tvrdenje odbrane i smatramo da je žalba na presudu potpuno neosnovana", rekao je Mihajlović.

Meddžida Kreso, predsjedavajuća Apelacionog vijeća, izjavila je će odluka Vijeća biti donesena u zakonskom roku od mjesec dana.

Prvostepena presuda kojom je Ždrale osuđen na 20 godina zatvora zbog ubistva Ljubiše Savića izrečena je 16. aprila ove gdine. Prema optužnici, Ždrale je 7. juna 2000. godine, iz njemu poznatih razloga i pobuda, organizirao i sa predumišljajem, u dogovoru sa drugim osobama, pristao biti izvršitelj ubistva Savića. Likvidacija je izvršena nedaleko od željezničke stanice u Bijeljini kada je na Savićev auto ispaljeno od 10 do 15 hitaca iz automatskog oružja. Ždrale je u januaru prošle godine uhapšen na aerodromu u Frankfurtu u Njemačkoj. Izručen je Bosni i Hercegovini i od tada je u pritvoru.

Najčitanije