SARAJEVO – Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu juče je nakon višemjesečne istrage podiglo optužnicu protiv Muhameda Ali Gašija iz Sarajeva i njegovih saučesnika za udruživanje u zločinačku organizaciju i niz krivičnih djela, potvrđeno je u ovom tužilaštvu.
Optužnica je podignuta i protiv njegovog brata Aziza Gašija, te Mirse Krasnića, Amira Kasumića, Engina Prohe, Muharema Čauševića, Edina Hote i Sinana Ljuce.
U saopštenju iz sarajevskog Kantonalnog tužilaštva navedeno je da su braća Gaši i ostali optuženi kao članovi zločinačke organizacije od 2004. pa do januara ove godine, kada su uslijedila njihova hapšenja, počinili više krivičnih djela iznude, sprečavanja dokazivanja, ugrožavanja sigurnosti, te protivpravnog zauzimanja nekretnina od opšteg značaja. Optuženi su i za prevare, oštećenja tuđe stvari, bespravnu gradnju, pranje novca, zelenaštvo, te pomoć učiniocu nakon počinjenog krivičnog djela.
Muhamed Ali Gaši optužen je i za ubistvo s poticajem Ramiza Delalića Ćele prije godinu u Sarajevu.
"Tužilaštvo je predložilo da se prema optuženom Muhamedu Aliju i Azizu Gašiju, shodno članovima Krivičnog zakona FBiH, primijeni mjera oduzimanja imovinske koristi pribavljene počinjenjem krivičnog djela", navedneno je u saopštenju.
Tužilaštvo je također predložilo da se za sve optužene, osim Sinana Ljuce, pritvor produži do daljeg.
Početkom aprila Vrhovni sud FBiH produžio je pritvor Gašiju i ostalim za tri mjeseca, koji može trajati do 8. jula. Tada je Sinan Ljuca pušten iz pritvora.
Izuzeta vozila nisu "upala" u optužnicu
Iako su pripadnici policije po nalogu Kantonalnog tužilaštva i suda iz Sarajeva prije mjesec izuzeli sedam vozila braće Gaši, "biografija" ovih vozila nije uvrštena u optužnicu. Policija je izuzela ova vozila jer sumnja da neka ne pripadaju braći Gaši. U MUP-u Kantona Sarajevu juče su kazali da su oni "svoj dio posla obavili", te da su tražene podatke o vozilima proslijedili INTERPOL-u BiH, a oni kolegama u cijelom svijetu.