Hronika

Pijani vozači pod lupom policije

Pijani vozači pod lupom policije
Pijani vozači pod lupom policije
Nikola Salapura

BANJALUKA - Policija RS će ovog vikenda početi aktivnije da kontroliše vozače koji su za volan sjeli nakon što su pili alkohol, s ciljem sprečavanja negativnih posljedica opijanja tokom predstojećih slava i praznika.

Pijani vozači će pod "debljom lupom" biti do 23. decembra, a iz policije prijete da neće tolerisati neodgovorne i rizične postupke učesnika u saobraćaju, već da će ih oštro kazniti.

Pored toga, i stručnjaci iz oblasti saobraćaja upozoravaju na niz rizika koje sa sobom nosi vožnja u alkoholisanom stanju, koja često ima kobne posljedice. Oni navode da je posebno zabrinjavajuća činjenica da se alkoholisanost vozača nalazi pri vrhu ljestvice uzroka nastanka saoraćajnih nezgoda na našim putevima. Tako su nam u MUP-u RS kazali da su za 11 mjeseci ove godine, zbog vožnje pod dejstvom alkohola, iz saobraćaja isključena 13.694 vozača, a da su alkoholisani vozači prouzrokovali čak 1.010 saobraćajnih nezgoda.

"U istom periodu u RS su evidentirane 7.634 saobraćajne nezgode, što je za 10 odsto manje nego u istom periodu prošle godine", naveli su iz MUP-a RS. Prema njihovim riječima, vožnja pod dejstvom alkohola je i dalje u većoj mjeri prisutna pojava na putevima i jedan od faktora koji često uzrokuje saobraćajne nezgode s najtežim posljedicama.

S tim u vezi, naglašavaju da je u saobraćajkama u RS za 11 mjeseci poginulo 117 lica, teže povrijeđeno 495, a lakše 1.202 lica, što je manje u odnosu na prethodni period. Ipak, kada je u pitanju alkoholisanost vozača, stručnjaci iz oblasti saobraćaja navode da je ključno to da svaki čovjek mora promijeniti stav prema svom ponašanju u saobraćaju.

Iz policije prijete da neće tolerisati neodgovorne i rizične postupke učesnika u saobraćaju, već da će ih oštro kazniti

"Ako je pijan, onda je jedino ispravno da ne vozi u takvom stanju. Ako ide u kafanu ili na slavu, neka povratak organizuje tako da ne vozi, neka ide taksijem ili neka ga neko drugi vozi", smatra Perica Pećanac, portparol Auto-moto saveza (AMS) RS. Prema njegovim riječima, samo dvije čaše žestokog alkoholnog pića dovoljne su da se dostigne zakonska granica od 0,50 grama alkohola u krvi.

"Sa 0,80 grama alkohola u krvi, što odgovara količini od tri do četiri ispijene čaše žestokog pića, vozač ne može upravljati vozilom i s velikim poteškoćama se snalazi u saobraćaju", navodi on. Ono što je posebno opasno je da sadržaj alkohola u krvi od 0,50 grama udvostručuje, a od 0,60 grama utrostručuje opasnost od izazivanja saobraćajke. Pored toga, pripiti vozači slabo procjenjuju rastojanje između vozila, kasnije reaguju na svjetlosne i zvučne signale, teže raspoznaju crvenu i zelenu boju, te imaju smetnje pri vožnji noću i u sumraku. Pećanac je dodao da AMS RS apeluje na vozače da sačuvaju svoj i druge živote na način da ne sjedaju pijani za volan. I ostali saobraćajni stručnjaci upozoravaju da je jako porastao broj vozača koji upravljaju vozilima pod uticajem alkohola i da je teško objasniti šta se dešava sa ljudima pa da pribjegavaju alkoholu prilikom vožnje. Ipak, svi se slažu u jednom, a to je da treba podržati ovakve aktivnosti policije, ali i shvatiti da ni oni ne mogu biti na svim mjestima i kazniti sve pijane vozače, tako da mnogi uspiju da se "provuku".

 

13.694 vozača isključena iz saobraćaja zbog alkoholisanosti ove godine

1.010 saobraćajnih nezgoda prouzrokovali pijani vozači

7.634 saobraćajne nezgode u RS tokom 11 mjeseci ove godine

- 117 lica poginulo

- 495 teže povrijeđeno

1.202 lakše povrijeđeno

Najčitanije