SARAJEVO - Suvad Džidić, osumnjičen za teroristički napad u FIS Vitezu, ponovo je juče uhapšen nakon što je Apelaciono vijeće Suda BiH uvažilo žalbu Tužilaštva BiH, potvrđeno je juče u ovom sudu.
idića su juče uhapsli pripadnici Federalne uprave policije u njegovoj kući u Vitezu.
Džidić je 9. januara pušten iz pritvora nakon što je Sud BiH odbio prijedlog da mu pritvor bude produžen.
"Apelaciono vijeće Suda BiH je, rješavajući žalbu Tužilaštva BiH, uloženu na rješenje prvostepenog vijeća kojim je odbijen prijedlog Tužilaštva za produženje pritvora prema osumnjičenom Suvadu Džidiću, preinačilo odluku i za još tri mjeseca produžilo pritvor osumnjičenom", navodi se u saopštenju Suda BiH.
Federalna uprava policije je nakon puštanja na slobodu Džidića izrazila zabrinutost tom odlukom, ocijenivši da bi to moglo ugroziti istragu o ovom slučaju. Naveli su i kako puštanje na slobodu osobe koja je osumnjičena kao ključni izvršitelj teškog krivičnog djela, čije su posljedice stradanje nevinih osoba, a što je isti u istrazi i priznao, izravno stvara osjećaj nesigurnosti i nezaštićenosti svih naših građana. Prije Džidića, iz pritvora je pušten i Admir Ahmetspahić, jer Tužilaštvo nije zatražilo produženje pritvora za njega. U pritvoru je još Amir Ibrahimi, treći osumnjičeni za teroristički napad u Vitezu.
U eksploziji u FIS-u, 9. oktobra prošle godine, poginuo je zaštitar Zvonko Barbić, a teško je povrijeđen Josip Šarić, dok je više osoba lakše povrijeđeno.