BANJALUKA – U predmetu "Korona ugovori", Sudsko vijeće banjalučkog Okružnog suda zatražilo je od Republičkog tužilaštva da dostavi fotografije osoba koje su tokom istrage pokazivane svjedokinji Biljani Amidžić radi prepoznavanja osobe kojoj je, prema njenom iskazu, predala kesu s novcem nakon isplate za nabavku zaštitnih maski.
"Korona ugovori": Protiv Zeljkovića odbačeni skoro svi prevedeni dokazi Tužilaštva
Zatražili su i naredbu o sprovođenju istrage, dok je ročište odgođeno zbog provjere dva dokumenta koja su prevođena.
U ovom slučaju sudi se bivšem direktoru Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Branislavu Zeljkoviću, te direktorima firmi "Procontrol" iz Banjaluke Slavku Bojiću i "Promeding" iz Laktaša Draganu Dubravcu. Optužnicom je obuhvaćen i bivši direktor banjalučke firme "Sineks laboratorija" Sani Crljić.
Terete ih za zloupotrebe u nabavci medicinske i zaštitne opreme u vrijeme pandemije virusa korona čime su oštetili budžet Srpske za više od 1,3 miliona KM.
Naime, Dragan Uletilović, predsjednik Sudskog vijeća, rekao je da je potrebno da Tužilaštvo dostavi fotografije koje su pokazivane svjedokinji Biljani Amidžić tokom istrage, navodeći da se one ne nalaze u sudskom spisu.
Tužilac Sanja Tadić Stojisavljević istakla je da svjedokinja tom prilikom nije prepoznala nijednu osobu, dok je odbrana podržala prijedlog da se fotografije dostave sudu.
Šta je rekla svjedokinja?
Inače, Amidžićeva je ranije u sudnici ispričala da je, po uputstvima optuženog Slavka Bojića, od optuženog Dragana Dubravca preuzela kesu sa debljom kovertom u kojoj je bio novac i predala je nepoznatom muškarcu na parkingu iza Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, nakon što je Institut konzorcijumu "Procontrol – Promeding" platio nabavku 50.000 zaštitnih maski.
Ona je u tom iskazu navela da muškarca kojem je predala novac nije zapamtila, te da nije prepoznala nijednu osobu na fotografijama koje su joj pokazane u Tužilaštvu.
Da li došlo do greške tokom prevođenja?
Tokom ročišta Sud je razmatrao i dva prevođena dokaza, odnosno sertifikata na kineskom i engleskom jeziku. Ti su prevodi označeni kao prevodi kopija, iako su dokumenti ranije korišteni kao originali.
Sudija Uletilović je istakao da mu je to što je navedeno da se radi o kopijama intrigantno i da su ranije te dokaze koristili kao originale.
Kako je naveo, Sud će zbog toga od Udruženja sudskih tumača zatražiti izjašnjenje o tome da li je riječ o omašci prilikom prevođenja ili su prevodi urađeni sa kopija dokumenata, nakon čega će biti odlučeno o njihovom statusu u postupku.
Tužilaštvo i odbrana saglasili su se da se ti dokumenti koriste kao dokazi i nisu imali primjedbi zbog toga što su u prevodima označeni kao kopije.
Šta kaže branilac optuženog?
Branilac prvooptuženog Branislava Zeljkovića, advokat Jadranka Ivanović, istakla je da su odbrani prevodi neophodni te da Zakon o krivičnom postupku dozvoljava korištenje i kopija dokaza ukoliko su obje strane saglasne, zbog čega, kako je navela, ne vidi ništa sporno.
Sud je, međutim, ocijenio da je potrebno utvrditi da li je riječ o grešci ili su zaista prevedene kopije dokumenata, ističući da dokazi moraju biti originali ili ovjerene kopije.
Sudija Dragan Uletilović je najavio da će, nakon što bude pribavljeno izjašnjenje Udruženja sudskih tumača i traženi dokazi, sud na narednom ročištu ponovo razmotriti svoju odluku o ranije prihvaćenim dokazima Tužilaštva i donijeti novu odluku o tome. Tako će sud ponovo odlučiti koji će od tih dokaza ostati u dokaznom postupku.
Marković ranije priznao krivicu
U predmetu "Korona ugovori" bio je optužen i vlasnik turističke agencije "Travel for fan" Saša Marković, koji je priznao krivicu nakon čega je osuđen na 10 mjeseci zatvora i obavezu vraćanja oko 578.780 KM nezakonite imovinske koristi. Marković je svjedočio u ovom postupku i tom prilikom je, između ostalog, naveo da je Zeljkoviću dao 250.000 KM mita.