TUZLA - Na području u nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/ Tuzlanskog kantona, u kampanji prikupljanja nelegalnog naoružanja i minsko-eksplozivnih sredstava od građana, prikupljena su 73 puškomitraljeza i puške raznih vrsta, 40 komada raznih vrsta pištolja i 520 komada ručnih bombi.
U kampanji, koja je trajala od 1. septembra 2013. do 7. marta 2015. godine, prikupljena su 15.083 komada razne vrste municije, 51 komad kumulativnog oružja, 21 artiljerijska granata, 3.930 grama eksploziva, 56 komada detonatora za eksploziv, četiri komada protivoklopnih oruđa i 1.053 komada razne vrste vojne opreme i dijelova za oružja.
Prikupljeno nelegalno noružanje bezbjedno je uništeno.
Iz MUP-a Tuzlanskog kantona obavještavaju građane da i dalje mogu bez bilo kakvih sankcija predati policiji naoružanje i minsko-eksplozivna sredstva koja nelegalno posjeduju.
Kampanja prikupljanja neleganog naoružanja i minsko-eksplozivnih sredstava pod nazivom "Budi na pravoj strani - izaberi život bez oružja" provedena je u organizaciji UNDP-a.
Osim UNDP-a, kampanju je finansirala EU posredstvom razvojnog programa kontrole streljačkog i lakog naoružanja u istočnoj i jugoistočnoj Evropi, Vlada Velike Britanije, OEBS, Međunardni crveni krst, UNICEF i drugi, saopšteno je iz MUP-a Tuzlanskog kantona.