GRAČANICA - Tridesetdevetogodišnjem F. I. iz Grčanice određen je jednomjesečni pritvor zbog sumnje da je zajedno sa još dvojicom muškaraca učestovao u protupravnom lišenju slobode I. M (24) iz Doboj Istoka.
F.I. je osumnjičen i da je počinio iznudu na štetu roditelja I. M.
Iz MUP-a Tuzlanskog kantona saopćeno je I. M. protivpravno lišenje slobode u februaru ove godine prijavio Policijskoj upravi Gračanica.
Policijski službenici Odjeljenja kriminalističke policije Policijske uprave Gračanica su, pod nadzorom Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona, poduzeli niz operativnih mjera i radnji na rasvjetljavanju i dokumentovanju krivičnog djela protupravno lišenje sobode na štetu I.M., te došli do saznanja o mogućim počiniocima F.I. (39), H.A., (34) i S.A. (36), svi nastanjeni na području Gračanice.
"F. I. i H. A su uhapšeni 13. marta, te su nakon izvršene kriminalističke obrade, dan kasnije uz izvještaj predati Kantonalnom tužilaštvu Tuzlanskog kantona na dalje postupanje zbog postojanja osnova sumnje da su zajedno sa S.A. počinili krivično djelo protupravno lišenje slobode, dok je S.A. 18. marta 2025. godine saslušan u prostorijama Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona", navodi se u saopćenju.
U saopćenju se dodaje da je protiv F.I. podnesen i izvještaj nadležnom Tužilaštvu TK-a zbog sumnje da je počinio i krivično djelo iznuda obzirom da su tokom istrage prikupljena operativna saznanja da je F.I. tokom mjeseca decembra 2024. godine počinio ovo krivično djelo na štetu roditelja I.M. iz Doboj Istoka.
Nakon saslušanja osumnjičenih u Tužilaštvu TK-a, na prijedlog postupajućeg kantonalnog tužioca, nadležni sud je F.I. odredio jednomjesečni pritvor.