ZAGREB - Međunarodnom policijskom saradnjom razbijen je krijumčarski lanac oružja iz BiH te zaplijenjeno 12 automatskih pušaka, izjavio je načelnik Uprave kriminalističke policije Vitomir Bijelić, prenose agencije.
- Još se istražuju motivi 45-godišnjaka uhapšenog u petak s improvizovanom eksplozivnom napravom i 200 grama TNT-a - rekao je Bijelić.
Na današnjoj konferenciji za novinare saopšteno je da su policijske mjere obezbjeđenja proslave ulaska Hrvatske u Evropsku uniju počele su još 20. juna.
- 25. juna policija je u jednom autobusu pronašla 12 pušaka i crvene zastave. Riječ je o krijumčarenju oružja iz BiH, a još uvijek traje istraga i provjere gdje je oružje tačno trebalo završiti – rečeno je na današnjoj konferenciji.
Na putu prema Zagrebu policija je zaustavila i uhapsila 45-godišnjeg muškarca, državljanina Hrvatske, s 200 grama TNT-a u automobilu.
- Ta eksplozivna naprava je po svojoj naravi bila spremna, da tako kažem, za upotrebu. U ovom trenutku ne mogu kalkulisati s motivom. Moram napomenuti da u ovom trenutku nismo došli do utvrđenih činjenica koje bi direktno povezivale osumnjičenog s ugrožavanjem konkretno proslave na Trgu bana Jelačića. Međutim, kriminalističko istraživanje, koje je još uvijek u toku, sasvim sigurno će dati odgovor i na to pitanje - rekao je Bijelić.
Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Ranko Ostojić rekao je da je sve prošlo bez incidenata ali da je bilo bezbjedonosnih ugrožavanja.
Mediji su ranije objavili da je muškarac sa TNT-om, koji je uhapšen u automobilu na putu prema Zagrebu, od ranije je poznat policiji.
Zbog posjedovanja eksploziva uhapšen je 44-godišnji Kubanac s hrvatskim pasošem Amairy Rizo Gonzales.
Policija ga je zatekla na području Zlatara još u subotu u poslijepodnevnim časovima.
U rutinskoj kontroli automobilima kod Gonzalesa je pronađena manja količina eksploziva.
Odmah je uhapšen i priveden u sjedište zagorske krim-policije, a nakon što mu je automobil detaljno pregledan predat je tužilaštvu.
Opštinsko državno odvjetništvo u Zlataru zatražilo je od sudije Županijskog suda u Zagrebu određivanje pritvora za Gonzalesa zaključivši kako bi mogao ometati istragu i eventualno ponoviti krivično djelo što mu je stavljeno na teret.
Prema prijavi odgovaraće za nezakonito posjedovanje oružja i eksplozivnih materija.
U nastavku postupka trebalo bi biti razjašnjeno od koga je, na koji način i zašto Gonzales nabavio eksploziv i zašto ga je držao u automobilu kojim se vozio po Krapinsko-zagorskoj županiji.
Gonzales je s rodne Kube u Hrvatsku doselio još 1997. godine.
Tri godine kasnije čak se okrenuo ovdašnjoj politici kandidujući se na izborima na listi za dijasporu Hrvatskog saveza zelenih.
U međuvremenu se bavio borilačkim sportovima.
Iako je godinama živio u Hrvatskoj želio je pronaći novi posao u Velikoj Britaniji.