SARAJEVO - Hilmo Tarić (65) ranjen je u pucnjavi koja se desila u ponedjeljak navečer u naselju Sokolović kolonija na Ilidži, kod Sarajeva, saopšteno je iz MUP-a Kantona Sarajevo.
Iste večeri desila se još jedna pucnjava kod stadiona "Grbavica", u kojoj nije bilo ranjenih. Sarajlije su uznemirene zbog sve češćih oružanih obračuna u njihovom gradu.
Na Tarića su, prema informacijama iz policije, pucala dvojica razbojnika oko 20.40 u Ulici Huseina Đoze.
Razbojnici, koji danas nisu bili identifikovani, Tarića su sačekali u blizini kuće u kojoj živi.
"Od njega su oteli 3.000 KM, a pokušali su mu oteti i mercedes, ali to nije dozvolio, zbog čega su pucali", kazao je sagovornik "Nezavisnih" iz policije.
Tarić je nakon pucnjave prebačen u Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS).
"Pacijent je ranjen u desnu potkoljenicu. Rana je obrađena i stabilan je", kazala je Biljana Jandrić, glasnogovornica KCUS.
Malo prije te pucnjave, kod stadiona "Grbavica" izbila je tuča, a onda je došlo i do upotrebe vatrenog oružja.
Pucnjava se, prema informacijama iz policije, desila oko 19 sati u Ulici Topal Osman-paše. Prema nezvaničnim informacijama iz policije, pucnjava se desila nakon što su se potukle dvije grupe mladića.
Oko dva i pol sata nakon te pucnjave uhapšen je Emir Begić (29) iz Sarajeva. Njega policija sumnjiči da je pucao iz pištolja kod stadiona "Grbavica".
Prilikom pretresa kod Begića je pronađen pištolj za koji nema dozvolu. Policija će protiv njega podnijeti krivičnu prijavu zbog izazivanja opšte opasnosti.
Nezvanično iz policije saznajemo da su identificirani i ostali vinovnici tuče, nakon koje je Begić navodno pucao u zrak. Učesnici tuče poznati su policiji po činjenju krivičnih djela, ali još nisu uhapšeni.
Protekle sedmice u Sarajevu su se desile tri pucnjave.
U pucnjavi u nedjelju navečer u sarajevskom naselju Dobrinja ranjen je Almedin Ćato (23), a za njegovo ranjavanje osumnjičen je Nikola Džamonja.
U noći između utorka i srijede prošle sedmice Eldar Kamenjašević (20) i Adnan D. (17) su iz vozila u pokretu u naselju Mojmilo pucali na vozilo koje je vozio Mirsad Ibišević. U toj pucnjavi nije bilo povrijeđenih.
Kamenjašević i maloljetnik Adnan D. su se predali policiji dan kasnije. Sva tri aktera te pucnjave su poznati po činjenju krivičnih djela.
U utorak navečer prošle sedmice je ispred sportske dvorane "Zetra" u Sarajevu teško povrijeđen kik-bokser Alija Tucak. Tucaka su ispred "Zetre" sačekala petorica momaka, a Adi Karić mu je u nogu ispalio dva hica iz pištolja.
Nakon te pucnjave policija je uhapsila Benjamina Delalića, sina ubijenog Ramiza Delalića Ćele, Amara Trbovića, Semira Rastodera i Muamera Kulosmana. Oni su nakon saslušanja pušteni iz pritvora. Karić se sam predao policiji i zadržan je u pritvoru. Sva petorica su odranije poznata policiji.