Hronika

Seksualno iskorištavanje djece prepoznato kao problem

Seksualno iskorištavanje djece prepoznato kao problem
Seksualno iskorištavanje djece prepoznato kao problem
N.N.

BANJALUKA - Direktor Policije Republike Srpske Gojko Vasić rekao je da je Ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/ Srpske prepoznalo problematiku prevencije i borbe protiv seksualnog iskorištavanja i dječje pornografije na internetu, iako ova krivična djela nisu zastupljena u velikom broju na ovom području.

On je naglasio da je na tom putu izuzetno važna saradnja policije sa građanima, s ciljem da svaki slučaj seksualnog nasilja bude prijavljen i procesuiran. 

Na radionici o ovoj temi, koju je MUP Srpske u saradnji sa Instrumentom Evropske komisije za tehničku pomoć i razmjenu informacija /TAIEKS/ organizovao danas u Banjaluci, Vasić je rekao da se u suočavanju sa ovim problemom moralo krenuti od zakonodavnog okvira koji nije prepoznavao ova krivična djela do same edukacije zaposlenih u MUP-u, razmjene iskustava sa drugim zemljama, do formiranja odjeljenja za visokotehnološki kriminal u MUP-u Srpske. 

"U oblasti dječije pornografije mi nemamo puno krivičnih djela, osim jednog slučaja koji je bio u Derventi, a prateći ovaj prostor i sarađujući sa policijama u inostranstvu sigurni smo da odavde nema ni pristupa stranicama na kojima se objavljuje ovakav sadržaj", rekao je Vasić. 

On je dodao da u oblasti seksualnog zlostavljanja djece ima određen broj prijava koji ne prelazi četiri do pet slučajeva godišnje, ali da svaki zabrinjava, s obzirom da su u gotovo svakom počinioci roditelji ili staratelji. 

Viši kriminalistički inspektor – specijalista iz Slovenije Anton Klančnik rekao je da je dječija pornografija na internetu globalni problem zbog čega je izuzetno važna saradnja među zemljama. 

Prema njegovim riječima, do sada je u Sloveniji otkriveno od 300 do 400 slučajeva seksualnog zlostavljanja djece, koji su većinom otkriveni po prijavama građana. 

On je dodao da je propisana kazna u Sloveniji za krivična djela dječije pornografije od šest mjeseci do 15 godina zatvora, a za seksualno zlostavljanje djece od jedne do 15 godina. 

Cilj radionice "Prevencija i borba protiv seksualnog iskorištavanja i dječje pornografije na internetu" je prezentacija pravnog okvira EU protiv seksualnog iskorištavanja i dječje pornografije na internetu, upoznavanje sa procesom izrade i prekogranične distribucije dječjeg pornografskog materijala, te pregled bezbjednosnih mjera i rezultati primjene. 

Jedn od ciljeva je i postupak dokazivanja i upotrebe dokaza pred sudom, saradnja policije, tužilaštva i nevladinih organizacija u prevenciji i borbi protiv ovog fenomena, kao i analiza trenutne situacije zakonodavstva u BiH i upoređivanje sa legislativom Evropske unije.

Učesnici na radionici su predstavnici MUP-a i drugih relevantnih institucija Republike Srpske, Federacije BiH, Brčko distrikta i BiH, a radionica je jedna od aktivnosti u okviru obilježavanja krsne slave MUP-a Srpske Aranđelovdana. 

Predavači su eksperti iz Slovenije, Italije, Belgije, Francuske, Portugala i Velike Britanije.  

 

  

Najčitanije