SARAJEVO - Pripadnici Federalne uprave policije danas su lišili slobode sedam lica koja su osumnjičena za krivična djela neovlaštene proizvodnje i stavljanja u promet droge, te nedozvoljeno držanje oružja ili eksplozivnih materija.
U Busovači su u okviru akcije "Svitanje" slobode lišeni V.K. /45/, Z.V. /65/, A.K. /35/ i D.Š. /47/. U Zenici je uhapšen E.T. /22/, a u Šipovu D.B. /52/ i P.S. /46/, saopšteno je iz Federalne uprave policije.
U saopštenju se navodi da su ova lica, djelujući kao organizovana grupa s ciljem sticanja protivpravne imovinske koristi, u dužem vremenskom periodu nabavljali drogu od lica P.S, te je, potom, distribuisali na području Srednjobosanskog kantona i šire.
Pripadnici Federalne uprave policije, uz podršku MUP-a Srednjobosanskog kantona, Zeničko-dobojskog kantona i MUP-a Republike Srpske, izvršili su pretrese na 14 lokacija i zaplijenili određenu količinu droge, oružja, novca i drugih predmeta od važnosti za dokumentovanje krivičnih djela.
Uhapšena lica će uz izvještaj o počinjenom krivičnom djelu biti predata Kantonalnom tužilaštvu Srednjobosanskog kantona zbog sumnje da su počinila krivična djela neovlaštene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga, te nedozvoljeno držanje oružja ili eksplozivnih materija.
Današnja akcija, provedena po naredbi Kantonalnog suda Novi Travnik, rezultat je višemjesečne istrage o organizovanoj grupi lica koja se sumnjiče za izvršenje krivičnih djela iz oblasti zloupotrebe opojnih droga.