Hronika

Sud na Sokocu čeka Paravinju

Sud na Sokocu čeka Paravinju
Sud na Sokocu čeka Paravinju
Srna

ISTOČNO SARAJEVO - Osnovni sud na Sokocu očekuje da Dragan Paravinja, koji je priznao ubistvo Antonije Bilić iz Drniša u Hrvatskoj, u toku dana bude prebačen iz Banjaluke u Kazneno-popravni zavod "Kula" u Istočnom Sarajevu.

"Još nemamo zvanično saopštenje od nadležnog tužilaštva iz Banjaluke kada će Paravinja biti sproveden. Pretpostavljamo i očekujemo da će on u toku dana biti u KPZ-u `Kula`", izjavila je Srni službenik za odnose sa javnošću ovog suda Dragana Mačar.

Osnovni sud na Sokocu raspisao je 2005. godine potjernicu za Paravinjom zbog optužbi da je 2002. godine silovao djevojku u Istočnom Sarajevu. Potjernica za Paravinjom raspisana je tri godine nakon što je počinjeno silovanje u Istočnom Sarajevu, jer se on nije pojavljivao na suđenju.

U sokolačkom Sudu nisu mogli unaprijed da govore kako će se odvijati proces protiv Paravinje, odnosno hoće li i kada on biti prebačen u Sud BiH ako Hrvatska i Srbija zatraže da im bude isporučen zbog djela koja je tamo počinio.

"Smatramo da bi u našem sudu trebalo da bude zakazan pretres, jer je ovdje počinjeno krivično djelo i Paravinja je uhapšen na našim prostorima", rekla je Mačareva.

U Srbiji je za Paravinjom raspisana međunarodna potjernica zbog silovanja i pokušaja silovanja, a u Hrvatskoj, koja je takođe raspisala međunarodnu potjernicu, osumnjičen je za nestanak 17-godišnje Antonije Bilić iz Drniša.

"Još ne znamo šta će koja država preduzeti o pitanju ekstradicije. Taj dio posla odvija se posredstvom Ministarstva pravde BiH, koje komunicira sa ministarstvima pravde drugih država. Ne znam da li je stigao prijedlog za ekstradiciju", dodala je Mačareva.

U Sudu BiH Srni je potvrđeno da još nisu dobili zahtjev ni iz Hrvatske ni iz Srbije za pokretanje ekstradicijskog postupka, odnosno izručenje Paravinje ovim zemljama.

"Ako taj zahtjev dođe do nas Sud BiH će odlučivati u skladu sa međunarodnom pravnom pomoći", izjavila je portparol Suda Selma Hadžić.

Hrvatski premijer Jadranka Kosor zatražila je od Ministarstva pravosuđa Hrvatske da preduzme sve da bi Paravinja bio izručen Hrvatskoj i odgovarao pred hrvatskim pravosuđem za ubistvo Antonije Bilić.

Dragan Paravinja /43/, vozač kamiona koji je dovođen u vezu sa nestankom maloljetne Antonije Bilić 7. juna, uhapšen je juče u selu Donjim Srđevići kod Srpca, nakon višednevne potrage. Paravinja je, nakon četiri dana skrivanja u šumama u okolini Banjaluke, uhapšen u blizini napuštenog objekta prema planini Motajici, gdje je, vjerovatno proveo noć.

Na lokalitetu slapa Brljan na rijeci Krki i Ćorića jezera u Hrvatskoj jutros je počela potraga za tijelom Antonije Bilić, nakon što je Paravinja priznao da je ubio ovu maloljetnicu koja je posljednji put viđena 7. juna.

Najčitanije