Hronika

Sude veganima za smrt djeteta

Sude veganima za smrt djeteta
Sude veganima za smrt djeteta
Agencije

PARIZ - Zbog optužbi za zapostavljanje djeteta danas su pred sud u sjevernoj Francuskoj izvedeni roditelji čija je 11-omjesečna ćerkica, hranjena samo majčinim mlijekom, preminula.

Roditelji Seržin i Žoel le Moaligu su vegani, oni koji u ishrani ne koriste nijednu namirnicu životinjskog porijekla, pa su tako hranili i svoju djevojčicu.

Oni su optuženi za "zapostavljanje odnosno uskraćivanje hrane nakon čega je uslijedila smrt", a u slučaju utvrđivanja krivice mogli bi da budu osuđeni i na 30 godina zatvora, javio je AFP.

Par, koji zbog veganskog načina ishrane ne konzumira proizvode životinskog porijekla, uključujući jaja i mlijeko, pozvao je hitnu pomoć u martu 2008. godine kada se zabrinuo zbog toga što je njihova beba Luiz bila beživotna.

Kada je hitna pomoć stigla u njihov dom u malom selu na oko 150 kilometara sjeverno od Pariza, devojčica je već bila mrtva.

Zdravstveni radnici su pozvali policiju, jer je dijete bilo blijedo i mršavo, teško samo 5,7 kilograma, dok beba tog uzrasta ima u prosjeku osam kilograma.

Autopsija je pokazala da je Luiz patila od nedostatka vitamina A i vitamina B12, što, prema riječima stručnjaka, povećava podložnost djeteta infekcijama.

Najčitanije