SARAJEVO - Studija o rasprostranjenosti nasilja nad ženama u BiH pokazala je da je 47 odsto žena u BiH bar jednom u životu bilo izloženo nekom obliku nasilja, izjavila je danas u Sarajevu direktor Agencije za ravnopravnost polova BiH Samra Filipović-Hadžiabdić.
Prema rezultatima studije, svaka deseta žena u posljednjih godinu dana bila je žrtva nasilja.
"Najčešći oblik nasilja je psihički, a potom kombinacija psihičkog i fizičkog, a 24 odsto bilo je izloženo nekom obliku fizičkog nasilja", istakla je Hadžiabdićeva.
Kao osnovni uzrok nasilja nad ženama ona je navela neravnopravnost među polovima.
"Zato je potrebno raditi na uspostavljanju ravnopravnosti polova i smanjivanju mogućnosti za diskriminaciju po osnovu pola", zaključila je Hadžiabdićeva na konferenciji posvećenoj zaštiti žena žrtava nasilja u porodici u svjetlu ratifikacije Konvencije Savjeta Evrope o prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
Zamjenik predsjedavajućeg Komisije za ostvarivanje ravnopravnosti polova Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Ismeta Dervoz podsjetila je da je BiH prošle godine ratifikovala ovu konvenciju Savjeta Evrope.
"Nadam se da će BiH pokazati dovoljno odlučnosti da standarde zaštite koje predviđa ova konvencija preuzmemo u naš pravni sistem i da ih primijenimo", istakla je Dervoz.
Konferenciju je organizovala banjalučka Fondacija "Udružene žene" u saradnji sa Agencijom za ravnopravnost polova BiH i Komisijom za ravnopravnost polova Parlamentarne skupštine BiH.
Fokus skupa je na usklađivanju zakonodavstva i prakse djelovanja sigurnih kuća za žene žrtve nasilja u porodici u BiH sa Konvencijom Savjeta Evrope, a cilj razmjena iskustava i dobre prakse djelovanja sigurnih kuća u zemljama regiona i zemljama članicama Savjeta Evrope.
Konferencija je počela minutom ćutanja za žrtve katastrofalnih poplava u BiH i regionu.