Hronika

Svjedoci umiru, a pravosuđe "spava"

Svjedoci umiru, a pravosuđe "spava"
Svjedoci umiru, a pravosuđe "spava"
Srna

BRATUNAC - Srpski logoraši strahuju da za nekoliko godina, zbog sporog procesuiranja zločina, neće biti živih svjedoka monstruoznih ubistava i mučenja u srebreničkim logorima: "Pilićarnik“, te zgradama današnjeg Osnovnog suda i bivše Stanice javne bezbjednosti.

Udruženje logoraša regije Birač, sa sjedištem u Bratuncu, saopštava da je za posljednju godinu dana umrlo  50 od ukupno 526  njegovih članova.

U Udruženju strahuju da neće biti živih logoraša da svjedoče o mučenjima i stradanjima u logorima "Musala“ kod Konjica, osnovnoj školi "Zvonimir Belša Nono“ u Bradini, Kazneno-popravnom domu u Zenici, Centralnom zatvoru u Tuzli...

Od dana uzimanja izjava, po novom Krivičnom zakonu, do podizanja optužnica u predmetima "Silos" Tarčin, "Stupari" Kladanj i "Željezničko-saobraćajno preduzeće" Banovići  prošlo je nekoliko godina, a od prijava iz MUP-a Republike Srpske više od 18 godina!

"Mnogi svjedoci su umrli, najčešće od posljedica mučenja u tim logorima", upozorava za Srnu sekretar Udruženje logoraša regije Birač Vinko Lale.

On smatra  da su pravosudne institucije BiH, kao i Haški tribunal, sračunato vremenski razvukli procesuiranje ratnih zločina, kako bi umrlo što više žrtava i onih koji su odgovorni za zločine.

"Ako se ima  u vidu  činjenica da je veliki broj svjedoka obolio od posljedica mučenja, te da određeni broj zbog lošeg zdravstvenog stanja nije u mogućnosti da autobusima dođe do Sarajeva, to znači da oni neće moći da svjedoče u eventualnim procesima protiv mučitelja", ističe Lale.

Ako Tužilaštvo BiH ubrzo ne podigne optužnice protiv onih koji su ubijali i mučili zatočene Srbe, ostaće mali broj onih koji će moći da svjedoče.

Lale  napominje da proces dokazivanja istine o ratnim zločinima počinjenim nad srpskim zatočenicima opterećuje i raseljenost tog stanovništva širom svijeta.

On ukazuje da Sud BiH, navodno, nema sredstava da tim svjedocima obezbijedi dolazak i svjedočenje u Sarajevu, te ističe da je zbog toga  upitno  njihovo svjedočenje putem video-linka.

"Sve se čini s ciljem da priča preživjelih srpskih logoraša ne bude kompletna, kako bi se sudski procesi završili u tišini i bez odgovornosti počinilaca zločina", navodi  Lale.

On smatra da je najtragičnija činjenica da počinoci i nalogodavci umiru kao slobodni građani, te da se neki, "poput Alije Izetbegovića, Rasima Delića i Zulfe Tursunovića, sahranjuju uz najveće državne počasti“.

"Sud i Tužilaštvo BiH kopiraju rad Haškog tribunala i zbog toga ne iznenađuje veliki broj presuda protiv Srba, a licemjerni i uvredljivo mali broj opštužnica protiv Bošnjaka i Hrvata", zaključuje  Lale.

Najčitanije