BANJALUKA - U Republici Srpskoj je u ovoj godini povećan broj razbojništava, a na meti počinilaca najčešće su bile trgovine.
U prvom polugodištu 2012. godine Ministarstvu unutrašnjh poslova RS prijavljena su 83 krivična djela razbojništva, što je za četiri ili 5,1 odsto više u odnosu na isti period lani.
Iz izvještaja entitetske policije o stanju sigurnosti u RS vidljivo je da je ukupna rasvijetljenost ovih krivičnih djela 54,2 odsto, a po nepoznatom izvršiocu 51,3 odsto.
Tužilaštvima su u isto vrijeme prijavljena 62 izvšioca razbojništava.
Najčešći objekti napada su bile prodavnice (27) iz kojih je otuđeno 10.260 KM, iz devet apoteka je ukradeno 7.130 KM, od 16 osoba izvršioci su otuđili oko 35.350 KM, dok je u razbojništvima iz 12 benzinskih pumpi, prema prvim podacima, otuđeno oko 5.100 KM.
Inače, u RS je prvom polugodištu 2012. godine evidentirano 4.700 krivičnih djela opšteg kriminaliteta, što je za 5,4 odsto više nego u istom periodu 2011. godine.
Tužilaštvima su podnesena 4.193 izvještaja o počinjenim krivičnim djelima (više za 5,7 odsto u odnosu na 2011.) i prijavljeno 3.684 osoba (više za 0,6 odsto).
Rasvijetljeno je 3.348 krivičnih djela ili 71,6 odsto od ukupno evidentiranih.
Od 3.133 prijavljena krivična djela po nepoznatom izvršiocu rasvijetljena su 1.802 (309 iz prethodnih godina) ili 57,5 odsto, podaci su MUP RS.