PRIJEDOR - Rudnik "Arselor Mital Prijedor" pokrenuo je detaljnu istragu i analizu osnovnog uzroka povrede na radu radnika Dragoljuba Golubovića /59/ kako bi se utvrdile korektivne i preventivne mjere, te kako se ovakve okolnosti ne bi ponovile u budućnosti, rečeno je Srni u ovom preduzeću.
"Za `Arselor Mital Prijedor` zdravlje i bezbjednost radnika, koji su najvrednija imovina, i dalje ostaje najviši prioritet, te predstavlja najznačajniju poziciju u poslovnim planovima", poručuju iz rudnika.
Kompanija u Omarskoj trenutno provodi redovni godšnji remont mašina i postrojenja gdje je u vrijeme čišćenja baterije dva, u sekciji visokog napona na takozvanom GMS-u, došlo do pojave elektro luka, pri čemu je radnik, koji je u tom momentu radio na poslovima čišćenja, zadobio opekotine.
"Istog momenta mu je pružena prva pomoć, pri čemu je radnik govorio i mogao da se pomjera. Odmah nakon toga je prevezen u bolnicu, gdje su ga dočekali direktor Mladen Jelača i tehnički direktor Duško Vlačina, kako bi pružili svaku vrstu pomoći. Pored kolega koji ga redovno posjećuju, posjetio ga je i generalni direktor Murari Mukardži", naveli su u "Arselor Mitalu Prijedor".
Hirurg Opšte bolnice Prijedor Duško Ivić rekao je juče Srni da je Dragoljub Golubović zadobio opekotine strujom drugog stepena u predjelu lica, vrata, grudnog koša, lijeve nadlaktice, desne podlaktice i desne šake.
On je pojasnio da će pacijent još najmanje deset dana biti hospitalizovan i da će se za dva ili tri dana znati da li će biti potreban hirurški zahvat ili ne.
Kćerka povrijeđenog radnika Borka Golubović rekla je juče Srni da članove porodice niko iz preduzeća nije obavijestio šta se s njenim ocem desilo na poslu.
"Od tatinih radnih kolega koji su dolazili kući i u bolnicu čuli smo da je glavni električar pozvao moga oca da nešto očisti i da je na tom mjestu trebalo da bude isključena struja, ali da to nije učinjeno, te da je tatu pogodio strujni luk električne energije jačine 6.000 volti", rekla je Borka.
Ona je dodala da njen otac ima hipertenziju i da ne bi trebalo da prima infuziju, ali da zbog bolova ne može jesti i da je zbog toga ipak prima.
Golubovićeve radne kolege rekli su da je sa svog stalnog mjesta ovaj radnik privremeno angažovan na poslovima remonta separacije i rudnog sistema u Omarskoj.
Radnici su takođe naglasili da se u ovom preduzeću posljednjih godina veoma velika pažnja daje zaštiti na radu i da se u poboljšanje ovog segmenta ulaže mnogo novca.
Rudnik "Arselor Mital Prijedor" je od JUQS-a, jednog od vodećih sertifikacionih tijela u Srbiji, u martu ove godine dobio tri sertifikata, među kojima i OSHAS 18001 za uspostavljen sistem zdravlja i bezbjednosti na radu.