BEOGRAD, KRAGUJEVAC - Dušan Runjo (42), vozač autobusa banjalučkog "Autoprevoza", koji se u četvrtak ujutru kod Gornjeg Milanovca, u Srbiji, sudario sa kamionom, u petak je iz Kliničkog centra (KC) Kragujevac prebačen na Vojnomedicinsku akademiju (VMA) u Beogradu.
Osim jedne žene, svi ostali putnici koji su u trenutku nezgode bili u autobusu otpušteni su iz zdravstvenih ustanova. Vanja Đorđević, portparol kragujevačke zdravstvene ustanove, rekla je u petak "Nezavisnim" da su njihovi ljekari uspjeli da stabilizuju vitalne funkcije vozača autobusa.
"On je zatim prebačen na VMA na dalje lečenje. Imamo potvrdu da je pacijent već primljen u tu zdravstvenu ustanovu. Podsetiću, on je kod nas dovezen sa vrlo teškim povredama glave i lica, opasnim po život", navela je Đorđevićeva, dok su na VMA naglasili da je vozač primljen, ali nisu mogli da daju detalje o njegovom trenutnom zdravstvenom stanju.
Đorđevićeva je napomenula da je u kragujevački Klinički centar dovezen i povrijeđeni vozač kamiona (pedesetogodišnji Borislav Maksimović), čije je zdravstveno stanje stabilno.
"On je preventivno dovezen na specijalistički nadzor kako ne bi, eventualno, došlo do zdravstvenih komplikacija", navela je ona.
U "Autoprevozu" su nam u petak potvrdili da je u njihovom vozilu u trenutku sudara bilo 28 putnika, od kojih je, prema njihovim saznanjima, na bolničkom liječenju zadržana jedna putnica.
"Svi ostali su u toku četvrtka pušteni kućama. S obzirom na to da su putnici postepeno napuštali bolnice, tako su se i vraćali na polazišta ili dalje nastavljali put", naveli su u "Autoprevozu", te su pozvali sve putnike iz autobusa da im se jave.
Boriša Arnaut, ambasador BiH u Srbiji, rekao je "Nezavisnim" da su, odmah po saznanju da se dogodila ova saobraćajna nezgoda, kontaktirali sve nadležne institucije, s ciljem pomoći bh. građanima.
"Nama se od građana niko nije obratio za pomoć, a većina ih je napustila Srbiju, odnosno otišla za BiH, vjerovatno u privatnoj režiji. Vozač autobusa je transportovan na beogradski VMA i mi smo poručili njegovoj rodbini da, ako budu dolazili u Beograd, možemo da im pomognemo, ako im to zatreba", naveo je Arnaut.
U stravičnom direktnom sudaru, koji se dogodio u noći između srijede i četvrtka na ibarskoj magistrali, u Brđanima, opština Gornji Milanovac u Srbiji, povrijeđeno je 18 osoba: 16 putnika i vozači autobusa i kamiona.
U autobusu je zatim nastala panika - preplašeni putnici su vrištali i veliki broj ih je bio krvav od rasutog stakla. Posjekotine je zadobila i putnica Ljuba Đurđević (72), koja ovaj događaj nikada neće moći da zaboravi.
"U autobus sam ušla u Čačku. Kasnije me probudio prasak. Od krvi na licu nisam ništa vidjela. Samo sam razmišljala da li ću ponovo vidjeti djecu", priča ova starica.