BANJALUKA - Okružno tužilaštvo Banjaluka zatražilo je u petak određivanje jednomjesečnog pritvora Jovanu Jošilu (29) iz Banjaluke i Zoranu Šućuru (41) iz Doboja, osumnjičenima za iznudu 25.000 KM od vlasnika firme "Evrorad" u Poljavnicama kod Novog Grada.
Konačnu odluku o pritvoru daće sudija za prethodni postupak Okružnog suda u Banjaluci, koji do zaključenja ovog broja "Nezavisnih" nije završio saslušanje osumnjičenih.
Oni su osumnjičeni da su u srijedu oko 13 časova upali u objekat firme "Evrorad" i pretukli vlasnika zbog navodnog duga od 25.000 KM Šućuru.
"Dovezli su se audijem šest, vlasništvo Šućura, u krug firme 'Evrorad', čije je sjedište u Brčkom, a u Poljavnicama kod Novog Grada je izdvojena poslovna jedinica. Vlasnika su odmah napali nanijevši mu vidne povrede, a zatim zaprijetili da će ga ubiti ukoliko Šućuru ne vrati 25.000 KM", ispričao je ranije izvor blizak istrazi.
Dodao je da su nakon prijetnji dvojica reketaša napustili krug firme i uputili se prema Banjaluci.
Policija je ubrzo obaviještena o slučaju, a dvojac je zaustavljen u automobilu na magistralnom putu Prijedor - Banjaluka kod Omarske gdje su i uhapšeni.
Jošilo i Šućur odranije su poznati policiji. Prvi je tokom obračuna u aprilu 2010. godine hicem u glavu ubio Nedeljka Ćuluma (19). U kasnijem suđenju je oslobođen, a sud je stao na njegovu stranu pojasnivši da je djelovao u samoodbrani. Jošilo je i nakon te presude zaustavljen u gradu, a policija je kod njega pronašla ilegalno oružje.
Šućur je, sa druge strane, tokom 2010. godine prijetio Obrenu Petroviću, načelniku opštine Doboj. Naš izvor otkriva da je od načelnika opštine Doboj pokušao iznuditi 20.000 evra. Šućur u svojoj "karijeri" ima i presudu od 13 mjeseci zatvora zbog iznuđivanja novca od Petrovića.
Ono što je, najvjerovatnije, povezalo Šućura i Jošila, kako navodi naš izvor, jeste njihov zajednički boravak u pritvorskoj jedinici Kazneno-popravnog zavoda Doboj, tokom 2010. godine.