EUFOR Altea ne učestvuje u političkim procesima, niti komentariše politička dešavanja ili hipotetičke scenarije, rekao je general major Mauricio Fronda, komandat EUFOR-a, na pitanje "Nezavisnih" šta je mandat njegove misije, s obzirom na to da je tokom prošlogodišnje političke krize stizalo dosta zahtjeva iz Sarajeva za hapšenje Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a.
"Naša uloga je jasno definisana našim mandatom: Na nepristrasan način pomoći vlastima BiH u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja za sve građane i doprinijeti dugoročnoj stabilnosti kroz partnerstvo i saradnju. Glavna poruka koju želim da prenesem je jasna: Ovdje smo jer se stabilnost i sigurnost moraju očuvati i zaštititi, a mi smo predani ostvarenju tog zadatka", rekao nam je on.
NN: Kakva je trenutna bezbjednosna situacija u zemlji? Pored toga, možete li nam opisati šta tačno obuhvata mandat EUFOR-a, jer, kao što vam je poznato, tokom prošlogodišnje političke krize u BiH bilo je mnogo pitanja o tome šta su nadležnosti pripadnika EUFOR-a, odnosno šta oni mogu, a šta ne mogu raditi?
FRONDA: Trenutno, sigurnosna situacija u BiH je stabilna. EUFOR kontinuirano prati šta se dešava u cijeloj zemlji i održava blisku koordinaciju sa svojim domaćim i međunarodnim partnerima. Operacija Altea djeluje u skladu sa mandatom dobijenim od Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, te ima kako izvršne, tako i neizvršne zadatke. U suštini, mandat EUFOR-a je da pruža podršku vlastima BiH u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja. Osim toga, EUFOR nastoji i da pomaže razvoj kapaciteta u zemlji kroz zajedničku obuku i vježbe sa Oružanim snagama BiH. Ovim se unapređuju saradnja i interoperabilnost u cilju očuvanja dugoročne stabilnosti u BiH. BiH je suverena i nezavisna država i EUFOR u potpunosti poštuje autoritet i integritet odluka koje donose njene državne institucije. EUFOR se ne miješa u nadležnosti vlasti BiH i ostaje posvećen njegovanju međusobnog poštovanja, povjerenja i otvorene komunikacije kako bi, po potrebi, pomogao vlastima BiH. Za mene, kao komandanta EUFOR-a, sastanci sa glavnim liderima predstavljaju najvažniji dio mojih aktivnosti, jer mi omogućavaju da komuniciram sa predstavnicima iz svih dijelova zemlje i bolje razumijem šta osjećaju i misle građani BiH sa kojima svakodnevno sarađujemo. Najjači utisak iz svih susreta koje sam do sada imao je postojana želja za trajnim mirom i sigurnošću u svim dijelovima zemlje. Mi održavamo i redovne kontakte sa lokalnim zajednicama širom zemlje kroz rad naših dvadeset Timova za vezu i osmatranje koji žive i rade u zajednicama u cijeloj BiH. Njihova uloga je ključna, jer omogućava EUFOR-u da bude obaviješten o događajima i problemima na lokalnom nivou. Ovako se gradi povjerenje i međusobno razumijevanje i demonstrira uloga EUFOR-a ne samo kao sile za stabilizaciju u BiH, već i kao partnera posvećenog razvoju i budućnosti ove zemlje i njenih građana. Ipak, važno je naglasiti da je EUFOR nepristrasna sila. Ne učestvujemo u političkim procesima, niti komentarišemo politička dešavanja ili hipotetičke scenarije. Naša uloga je jasno definisana našim mandatom: na nepristrasan način pomoći vlastima BiH u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja za sve građane i doprinijeti dugoročnoj stabilnosti kroz partnerstvo i saradnju.
Glavna poruka koju želim da prenesem je jasna: ovdje smo jer se stabilnost i sigurnost moraju očuvati i zaštititi, a mi smo predani ostvarenju tog zadatka.
NN: Mislimo da bi za javnost bilo korisno i da se objasni lanac komandovanja u EUFOR-u. Ko su vaši nadređeni i kakav je odnos između EUFOR-a, NATO-a i EU?
FRONDA: Operacija EUFOR Altea je operacija EU koja se provodi pod političkom kontrolom i u skladu sa strateškim smjernicama država članica EU. Ovom operacijom komanduje se putem uspostavljenog vojnog lanca komandovanja, prema kome komandant Snaga u BiH odgovara operativnom komandantu EU general-pukovniku Pinu de Kansiju, koji se nalazi u Vrhovnoj komandi snaga NATO-a u Evropi - i, na kraju, odgovarajućim političkim i bezbjednosnim strukturama EU. U BiH ja, kao komandant Snaga, komandujem svim pripadnicima EUFOR-a i odgovoran sam za planiranje i izvršenje misije u skladu sa mandatom EUFOR-a. Kada je u pitanju odnos EU i NATO-a, iako ove dvije organizacije imaju zasebne mandate, postoji mnogo zajedničkih vrijednosti i istih strateških interesa preko kojih održavamo bliske i konstruktivne odnose. Sporazum Berlin Plus pruža okvir za saradnju EU i NATO-a kojim se omogućava pristup sredstvima, resursima i planskim kapacitetima NATO-a. U BiH EUFOR sa NATO štabom Sarajevo blisko sarađuje i vrši koordinaciju po pitanjima od zajedničkog interesa, čime se osigurava transparentnost i komplementarna podrška dugoročnom miru i stabilnosti širom zemlje. Jedan konkretan dokaz ove saradnje je nedavna posjeta predsjedavajućeg Vojnog komiteta Evropske unije generala Šona Klensija i predsjedavajućeg Vojnog komiteta NATO-a admirala Đuzepea Kavo Dragonea, koji su zajedno posjetili BiH i time potvrdili značaj bliske koordinacije između EUFOR-a i NATO-a u okviru sporazuma Berlin Plus. Ovaj odnos je dobro uhodan i zasniva se na međusobno dopunjavajućim ulogama i zajedničkim ciljevima. Sarađujemo kroz koordinaciju, razmjenu informacija i redovne sastanke kako bismo osigurali dosljedan i jedinstven pristup stabilnosti u BiH.
NN: Koliko trenutno imate vojnika ovdje i koliko vojnika možete dovesti ako bude potrebno?
FRONDA: EUFOR održava snažno i sposobno vojno prisustvo širom BiH, sa pripadnicima iz 24 zemlje učesnice u misiji koji rade zajedno u cilju ostvarenja mandata misije. U sklopu redovnog procesa planiranja, EUFOR kontinuirano vrši analizu naše organizacije snaga i održava sposobnost jačanja našeg prisustva ako to bude potrebno. Ova misija ima dobro uhodane mehanizme brzog prilagođavanja svojih kapaciteta radi odgovora na dešavanja na terenu, čime se obezbjeđuje nastavak uspješnog izvršavanja mandata. Ovo se svake godine uvježbava kroz godišnju vježbu "Brzi odgovor". Ovogodišnja vježba održaće se u avgustu i tokom nje u BiH biće upućene rezervne snage EUFOR-a kako bi izvršile niz uvježbavanja širom zemlje. Zbog operativne sigurnosti, EUFOR ne može davati detaljne podatke o planovima za vanredne situacije ili tačnim okolnostima u kojima se dodatne snage mogu rasporediti. Situacije kojima se ugrožava sigurno i stabilno okruženje, podriva sloboda kretanja ili kojima se građani dovode u opasnost mogle bi zahtijevati čvršći stav EUFOR-a. U tom slučaju, naš mandat ostaje u potpunosti isti, ali njegova primjena postaje aktivnija. Povećali bismo svoju vidljivost, pojačali prisustvo tamo gdje je to potrebno i vršili blisku koordinaciju sa vlastima BiH kako bi se osiguralo da se bilo kakve novonastale opasnosti brzo i efikasno zaustave. Naše postupanje uvijek bi bilo proporcionalno, nepristrasno i u potpunosti usklađeno sa pravnim okvirom koji je uspostavio Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija.
NN: Budući da su izbori obično vrijeme povećanog rizika, da li će se tokom ili neposredno nakon izbora održavati bilo kakve vježbe ili aktivnosti?
FRONDA: EUFOR kroz cijelu godinu provodi aktivnosti obuke i vježbe u sklopu svog redovnog programa u skladu sa godišnjim planom obuke, a u cilju održavanja visokog nivoa operativne spremnosti i pripreme naših pripadnika za provođenje našeg mandata.
Planiranje i izvođenje ovih aktivnosti zasniva se na operativnim zahtjevima i godišnjim ciljevima obučavanja i ne bi trebalo da ih se povezuje sa bilo kakvim konkretnim političkim događajem ili situacijom. Ranije ove godine uspješno smo proveli našu glavnu godišnju vježbu sa partnerima iz Oružanih snaga BiH, koja je vrhunac imala tokom taktičke terenske vježbe sa učešćem stvarnih jedinica na poligonu za obuku Manjača. Vježba je bila izuzetno uspješna i omogućila i EUFOR-u i OS BiH da steknu korist od zajedničkog obučavanja pri kojem učimo jedni od drugih, čime se unapređuje naša interoperabilnost i sposobnost da zajednički reagujemo u slučaju bilo kakvog bezbjednosnog problema. Kao što je ranije rečeno, trenutno za avgust pripremamo još jednu veliku godišnju vježbu, "Brzi odgovor", tokom koje će rezervne snage EUFOR-a biti upućene u BiH kako bi izvele niz vježbi. Ova vježba će biti održana širom BiH, a za cilj će imati usavršavanje sposobnosti EUFOR-a da, u slučaju potrebe, rasporedi dodatno osoblje. Međutim, važno je naglasiti da je ovo redovna godišnja vježba kojom se obezbjeđuje operativna spremnost EUFOR-a i da nije povezana sa bilo kakvim političkim događajem, niti predstavlja reakciju na njega.
NN: Da li je zaista tačno da, u slučaju da Savjet bezbjednosti UN ne produži mandat operacije EUFOR Altea, vaši vojnici moraju u kratkom roku napustiti BiH?
FRONDA: Operacija EUFOR Altea trenutno djeluje u skladu sa mandatom Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija i u potpunosti je posvećena izvršenju tog mandata u cilju pružanja podrške vlastima BiH u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja. Međunarodna zajednica, kroz EUFOR, ostaje posvećena i angažovana na uspješnom izvršenju ovog mandata, a posebno na kontinuiranoj stabilnosti i sigurnosti svih građana BiH. Politika EUFOR-a je da ne iznosi spekulacije o hipotetičkim scenarijima ili potencijalnim budućim odlukama vezanim za svoj mandat. Za ta pitanja nadležne su odgovarajuće političke vlasti i međunarodne institucije. Ostajemo usredsređeni na zadatke koji su nam sada povjereni. U našem pristupu uvijek se rukovodimo nepristrasnošću, profesionalizmom i predanošću pružanju podrške stabilnosti i stvaranju osjećaja sigurnosti širom zemlje. EUFOR ostaje vidljiva, kredibilna i nepristrasna sila koja pomaže vlastima države u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja za sve građane.
NN: Kakva je povezanost između misije EUFOR Altea i britanskog aviona Beech 90 King Air koji posljednjih nekoliko godina često kruži iznad gradova BiH i često ostaje u vazduhu više sati? Da li je ovo dio misije EUFOR-a i možemo li znati koja je njegova svrha?
FRONDA: Avion o kome govorite nije dio misije EUFOR Altea. EUFOR svoje aktivnosti provodi u skladu sa svojim mandatom kako bi održao operativnu spremnost i u punoj koordinaciji sa nadležnim državnim vlastima.