Nezavisni stav

11. septembar

Sandra Gojković

Šest godina nakon nezapamćenog napada Al Kaide na Njujork i Vašington američka javnost je, prvi put, podijeljena kada su u pitanju nacionalna tragedija i bol.

Najtraženiji terorista Osama bin Laden je neuhvatljiv, uostalom kao i mnogi njemu slični, radikalne frakcije jačaju i spremaju nove 11. septembre, a obavještajci krše ruke pred snagom njihove ideologije.

Nacionalni bol, koji ne jenjava ni šest godina kasnije, počinje narušavati imidž svjetske sile, pa su čelnici, na zaprepaštenje porodica, zatražili da se `prevlada tuga`.

Prevladati tugu ili ne, čini se da je u ovom momentu sekundarna stvar s obzirom na to da se Osama počeo skoro pa redovno pojavljivati putem video-poruka, izrugujući se pokušajima da ga lociraju i podgrijavajući ekstremističke emocije. I dok se cijela Amerika juče sjećala stravičnih slika napada, Bin Laden je u to vrijeme hvalio jednog od svojih 19 `ratnika` koji su udarili na Njujork i Vašington.

Tužno, ali istinito. Međudržavna borba protiv terorizma, strategije, akcije, izvještaji, praćenja i razna hapšenja nisu, izgleda, ni dotakli vrh ledenog brijega. Osim sporadičnih grebuckanja po površini. Propaganda, vojna osnaživanja, milijarde dolara, po svemu sudeći, mizerno su i slabo oružje u rukama Al Kaidinih meta.

Ideologija je, po ko zna koji put u istoriji, opet snažnija od kapitala i moći.

Najčitanije