Nezavisni stav

Agonija zbog uništavanja oružja

Uroš Vukić

Koncentracija opasnih metala na pojedinim područjima opštine Glamoč veća je čak i do 30 puta od dozvoljenih, što opasno prijeti zdravlju ljudi i životinja na tom području.

Skrivanje rezultata analize zemljišta, koju je naručilo Ministarstvo odbrane BiH, otvara sumnju da je situacija mnogo gora nego što se priča, a priča se da su zemljište, hrana i voda zatrovani, da ljudi obolijevaju više nego prije i da se ne radi o potpuno kontrolisanom uništavanju oružja i minsko-eksplozivnih sredstava.

Takođe, priča se i da je sve više djece s alergijskim oboljenjima, da zbog detonacija "odlazi voda", da su incidenti i zalutali projektili sve učestaliji i da je samo pitanje vremena kada će granate početi padati po gradu.

Nadležni potpomognuti nekim međunarodnim organizacijama već godinama tvrde da zemljište nije zatrovano i da nema nikakve opasnosti po zdravlje ljudi, biljaka i životinja, a kada se zatraže rezultati analize pravdaju se da ih ne mogu dostaviti i da u tim analizama nema ništa vrijedno pažnje.

"Sve dok analize ne budu radili u opštini i uz prisustvo nekoga iz opštine nećemo vjerovati u rezultate", kaže načelnik opštine Glamoč, koja je, inače, svoj "razvoj" bazirala na proizvodnji zdrave hrane.

Zdrava hrana iz zatrovanog zemljišta - mogao bi uskoro biti naslov neke strategije, koju će izraditi neki međunarodni eksperti. Isti oni koji nas tjeraju da uništavamo viškove naoružanja i koji nastoje da se prikažu kao dobrotvori.

Ukoliko se nastavi s praksom nekontrolisanog i po zdravlje krajnje opasnog uništavanja naoružanja, Glamoč, koji već odavno nema svijetlu budućnost, ostaće pust, a "najduža jednosmjerna ulica" Glamoč - Banjaluka biće zatvorena.

Najčitanije