Akcija entitetskih MUPova usmjerena na razbijanje "hercegovačke automafije" zaslužuje pohvalu. Krajnje je vrijeme da se stane u kraj kradljivcima i švercerima automobila koji varaju i državu i narod. No, postoji li zaista hercegovačka mafija? Može li se mafija formirati na jednom tako malom području, ili je priča mnogo šira?
Ispostavilo se kako županijski MUP-ovi nisu mnogo znali o akciji Federalnog i MUP-a RS. Što je i logično. Jer samo i površnim istraživanjem dolazi se do spoznaje kako su šverceri automobilima u rodbinsko-prijateljskim vezama s ljudima iz lokalne policije.
Čak su i kumovi. Tako je skupocijeni mercedes, koji su inspektori FMUP-a izuzeli u Posušju, u vlasništvu izvjesnog Krune Begića, koji je brat načelnika Sektora krim-policije u Ljubuškom Joze Begića. Auto-mehaničarska radionica, koja je pretresena, u vlasništvu je uhićenog Ike Begića. Kockice se pomalo slažu...
No, nije li čudno da se velika većina takvih akcija već godinama odvija samo na području Hercegovine i dijelom u Republici Srpskoj? Nije li moguće da slične rodbinsko-prijateljske veze postoje i ostalim županijskim MUP-ovima, pa i u samom MUP-u FBiH?
Ne pamtimo kada je slična akcija na razotkrivanju kriminala i kriminalaca provedena na području Sarajevske, Zeničke, Tuzlanske ili Unsko-sanske županije. Činjenica je da je kriminal u BiH sveprisutna stvar, ali ne sjećamo se kada su federalni specijalci upali u neku tvrtku u ovim županijama i uhitili nekog dužnosnika u vlasti. Znači li to kako tamo nema kriminala i kriminalaca?