Vlada RS će, dakle, sa "Strabagom" graditi mrežu autoputeva kroz RS.
Ti autoputevi neće samo zaposliti hiljade ljudi, niti će samo privući strane kompanije, recimo u Doboj, koji više ni iz Beča neće izgledati daleko.
Neće samo skočiti cijena nekretnina i zemljišta u njihovoj blizini. Autoputevi će ljude iz oba njena entiteta ujediniti na jedini pravi način - ne kroz prazne priče, mržnju i mitove, nego kroz biznis i interes.
Kada se putevi RS spoje sa federalnim, ljudi iz Zenice će uvidjeti da im Aleksandrovac više nije dva svemira daleko. Ljudi iz Gradiške i Prijedora će lakše naći partnere u Tešnju, Kaknju, Jelahu ili Visokom.
Sarajlije će, koridorom 5c kroz Federaciju, pa preko Doboja i Banjaluke do Gradiške, kroz RS, do Zagreba stizati za ugodnih pet sati umjesto sadašnjih beskrajnih deset.
Autoputevi će riječ dati onima čiji se glas od buke politikanata, ideologa lažnog patriotizma ili patvorene spremnosti na kompromis, dosad nije niti mogao čuti. Ljudima sa poslovnom idejom i vizijom.
Politikanti kojima su bila puna usta priče o BiH činili su sve da njene građane zatvore i spolja i iznutra.
Ako međunarodna zajednica zaista želi mirnu, stabilnu BiH, neka pomogne da budu građeni putevi. Time će dati doprinos ujedinjenju BiH više nego što su svi međunarodni administratori ove zemlje svojim djelovanjem ikad mogli.