U kasama FBiH nema para: na računu je 15 miliona KM, dok su obaveze u iznosu oko 100 miliona neplaćene, pa kasne i plate državnih službenika. Ministar finansija i dopremijer FBiH Vjekoslav Bevanda ne želi kazati ko je kriv, nego onako, okolo, pojašnjava da iz prošle godine nije prenijeto planiranih 150 miliona KM, da su krivi svi budžetski korisnici jer su nedisciplinovani, da su krivi predizborni zakoni za čije promjene Vlada FBiH nema hrabrosti, da je krivo sučeljavanje reformskog i populističkog koncepta vladanja...
Budžet FBiH ove godine jeste veći nego prošle, ali su i prihodi veći. Tako barem tvrde oni koji imaju uvid u brojeve. I šta sada? Postoje dva moguća problema. Ili neko krši Zakon o izvršenju budžeta i troši više nego što smije, a ministar finansija mora reći ko je to, ili je neko, namjerno ili nenamjerno, pogrešno planirao budžet FBiH, a i to mora reći ministar finansija. Istina, stiglo nas je prošlogodišnje rasipništvo u obliku kupovine novih automobila i uvođenja funkcionerskog dodatka, ali i još nešto: troškovi rastu i zbog toga što je porastao broj nezaposlenih demobilisanih boraca, neratnih invalida i drugih socijalnih kategorija i korisnika budžetskog novca. No, istovremeno smo počeli utvrđivati i da je taj broj vještački i da odgovorne institucije ne poštuju zakone i procedure, dajući novac i onima kojima on ne pripada. Dakle neko krade, ili ne vode računa i nije ga briga! Jer nije problem što plate neće primiti ministri, ali plate neće primiti ni učiteljice, medicinske sestre, čistačice, kuharice, neće biti obnove škola, opremanja bolnica, popravke puteva i mostova. I zbog toga bi neko morao odgovarati ili barem objasniti gdje su pare!