BiH je na pragu da ostane bez ovogodišnjeg novca iz Instrumenata pretpristupne pomoći (IPA). Da li će se to desiti zavisi od reakcije prvo, kako to kod nas biva, političkih lidera i njihovih sujeta, a onda od države koja ima nekoliko sati da se konačno odluči šta želi.
Evropska komisija neće da ponavlja raniju situaciju kada su se javili problemi u provođenju projekata pa zato, razumljivo, traži garanciju da za ovogodišnje ima saglasnosti države i entiteta.
Prvi problem je riješen nakon što je RS odbila preko državnog nivoa realizovati 8,2 miliona eura (od planiranih 96 miliona eura) za četiri projekta. Ovo je nakon višemjesečne muke prevaziđeno pa je Vijeće ministara BiH usvojilo revidiranu listu projekata, bez ova četiri, za koje će novci otići u regionalne fondove i nisu izgubljeni.
Međutim, pod izgovorom državnog interesa Vlada FBiH je neprihvatljivom ocijenila revidiranu listu projekata. Ako je državni interes da ne dobijemo 88 miliona eura za provedbu projekata o kojima ima saglasnosti i nisu sporni, onda je Vlada FBiH učinila pravi potez. Prvi među jednakima u Vladi FBiH dolazi iz SDP-a i poručio je da neće ići na štetu državnih interesa po cijenu da ne dobijemo ništa. BiH je bogata zemlja koja na putu ka Evropi ima dovoljno pameti i novca da joj ne treba nikakva pomoć nikakvih fondova. Imamo sve: stopostotnu iskorištenost oranica, nezaposlenost od svega nekoliko procenata, efikasnu administraciju, zadovoljne radnike...
Ono što još čudi je SDA. Stranka je za revidiranu listu pa su tako glasali njeni državni ministri. Ali, federalni su "iskazali razumijevanje" za SDP-om pošto ta stranka nema nikoga u Vijeću ministara i tako su oborili tih 88 miliona eura.