Sarajevom hoda bolesna osoba koja ljude na ulici udara čekićem. On je opasnost i za druge i za sebe.
Ovu informaciju je s medijima podijelio Goran Salihović, predsjednik Općinskog suda u Sarajevu, kao ilustraciju nedostatka smještaja za bolesne ljude koji čine krivična djela.
Sarajevom hoda bivši poznati košarkaš koji je prije tri godine zaklao majku nožem. Godinu dana nakon ubistva pušten je iz psihijatrijske bolnice, kao da nikom ništa nije bilo.
Ovo su samo dva poznata primjera. Sličnih slučajeva ima i u drugim gradovima BiH.
Čovjek sa čekićem i bivši košarkaš ubica možda su najbolji pokazatelj da država ne zna šta da radi sa nesretnicima koji su psihički bolesnici, a koji počine teška krivična djela.
Psihijatrijski bolesnici, koji nisu poznate ličnosti i nemaju novca za skupe advokate, završavaju u zatvorima kao i svi drugi kriminalci.
Njima se ne pruža adekvatna zdravstvena njega i takav odnos samo pojačava njihovu bolest. Takvo pritvaranje nehumanim je proglasila i najveća sudska instanca u BiH, Ustavni sud BiH. Međutim, trebalo je da prođe pet godina da se odluka Ustavnog suda počene provoditi u djelo.
Prije tri godine dogovoreno je da se ovi ljudi liječe i smještaju u Zavod za forenzičku psihijatriju pri Psihijatrijskoj klinici u Sokocu. Iako su novac obezbijedili donacijom iz Švicarske, ovaj projekat opet kasni. Dok se novi rok ne probije, pitanje je koliko će ljudi dobiti čekić u glavu.