Nezavisni stav

Boračke naknade

Selma Velić

Posljednjih godina u FBiH sve više članova porodica šehida i poginulih boraca gubi pravo na novčanu naknadu.

Logično je da se 15 godina nakon rata djeca šehida ili poginulih boraca iškoluju ili njihovi roditelji umiru, zbog čega oni ili članovi njihovih domaćinstava ne mogu primati novac. Ali nije logično da nema objašnjenja šta je s tim "ušteđenim" novcem.

Samo u Kantonu Sarajevo oko 950 osoba prošle godine ostalo je bez prava. Ako su njihova prosječna mjesečna primanja oko 400 KM, lako je zaključiti da na godišnjem nivou od ovih osoba ostane 4.800 KM. Svakako da ovo nije impozantna suma, ali je značajan broj osoba koje i u ostalih devet kantona u FBiH ostaju bez prava. Pa ova suma nije više oko 5.000 KM, nego i desetine hiljada KM, kojima se gubi svaki trag.

Činjenica je i da u Ministarstvu za boračka pitanja FBiH nema velikih razlika u broju korisnika novčanih naknada u ovoj i prošloj godini, čime objašnjavaju da nema viška novca, nego da je ravnomjerno raspoređen svim korisnicima boračko-invalidske zaštite. Iz ovoga se može izvući samo jedan zaključak, a to je da 15 godina nakon rata nadležne općinske i kantonalne komisije, uz podršku resornog federalnog ministarstva, u prava i danas uvode nove osobe. Umjesto da revizijom eliminišu one koji su pravo stekli na sumnjiv način, daju im validne dokumente za ostvarivanje prava na naknadu. Upravo zbog ovog problema vlasti u FBiH hitno moraju provesti reviziju korisnika boračko-invalidske naknade.

U suprotnom, za nekoliko godina u FBiH će biti više korisnika raznih naknada nego radne snage koja će privređivati samo za njihove potrebe.

Najčitanije