Nezavisni stav

Brčko bez vlasti

Novak Tanasić

Za neuspio pokušaj formiranja skupštinske većine, izbor gradonačelnika i predsjednika Skupštine u Brčkom sto dana od izbora, najveće "zasluge", sada je to i definitivno jasno, pripadaju supervizoru, dr Rafiju Gregorijanu.

A evo samo nekih od argumenata...

Dva poslanika SDA su u ponedjeljak, nakon razgovora sa Gregorijanom, neposredno pred početak skupštinskog zasjedanja, iznenada odustala od učešća u već dogovorenoj koalicionoj vlasti u kojoj nije bilo SDP-a, a to je i bio razlog za novi politički fijasko u parlamentu koji su odmah nakon toga (bez posljedica!) čak i napustili članovi SDP-a.  

Gregorijan se odmah potom stavio na stranu SDP-a i bošnjačkih političkih partija, bez komentara na njihove megalomanske zahtjeve za mjesta u budućoj vlasti. 

U više navrata supervizoru je nuđen prijedlog koalicije stranaka koja obezbjeđuje većinu u skladu sa Statutom distrikta i Poslovnikom o radu Skupštine, ali bez SDP-a.

"Svemogući" Gregorijan licemjerno je pozdravljao sve te napore i dogovore i forsirao njihov nastavak, tražeći "čvrstu i stabilnu koaliciju koja će biti sposobna da preuzme odgovornost nakon povlačenja supervizije iz Brčkog".

A suština cijele priče je vlast u Brčkom bez SDS-a, što je i izričita platforma i stav SDP-a, koji je vladajući u prethodnih osam godina uz podršku supervizije obezbijedio distriktu po zvaničnim nalazima istraživača, vodeće mjesto u BiH, ali na ljestvici kriminala i korupcije!

Zato uz konstataciju s početka i samo dva od brojnih pitanja: Da li se "koncentracionom vladom" distrikt vraća na prelaznu skupštinu i vlast po mjeri OHR-a, i da li ćemo, ako svi odluče da uđu u takvu kombinatoriku, u Brčkom ponuditi novi "biser demokratije" - vlast bez opozicije?

A to bi, ako je i od supervizora - ipak bilo previše.

Najčitanije