Nezavisni stav

"Brisanje" supervizije

Dejan Šajinović

Brisanje granice RS kroz Brčko distrikt bi trebalo da znači i "brisanje" Kancelarije supervizora za Brčko, i to već na sljedećoj sjednici Upravnog odbora PIC-a.

"Brisanje" supervizije bi trebalo i moralo da znači početak konačnog "pada" OHR-a. Valentin Incko, visoki predstavnik, je na predavanju u Vašingtonu, koje je održao u maju, eksplicitno rekao da je Vlada SAD željela prvo vidjeti da RS prizna da granica RS ne prolazi kroz distrikt prije donošenja odluke o zatvaranju supervizije. Taj uslov je sada ispunjen i biće zanimljivo vidjeti stav SAD. Kraj supervizije bi mogao donijeti novi pritisak na OHR, koji je glavni kočničar napretka BiH ka EU i to iz više razoga.

Kao prvo, sami zvaničnici EU su jasno rekli da BiH ne može napredovati na putu ka članstvu sa OHR-om i to svi odlično znaju iako o tome ne govore baš rado. Drugo, OHR je "dežurna babaroga" koju svi domaći političari izvlače iz rukava kad god im zatreba neko opravdanje. Treće, OHR parazitira na BiH izmišljajući i uveličavajući postojeće probleme kako bi opravdao razlog za svoje dalje postojanje.

Ako ima još nekog ko u to sumnja, preporučujem mu da pročita depešu objavljenu na Vikiliksu u kojoj je američki ambasador Daglas Meklhejni 2006. godine napisao sljedeće: "Visoki predstavnik je iznenada otkrio svoju odlučnost da uzurpira ustavnu reformu i OHR-u dodijeli vodeću ulogu. Takav razvoj događaja bi samo vještački produžio vijek trajanja OHR-a. Prema našoj procjeni, to bi samo lansiralo drugi 'proces' koji ne bi imao niti početak niti kraj", napisao je Meklhejni 2006. godine, a svaki komentar je suvišan.

I četvrto, OHR je daljinski upravljač preko kojeg neke zemlje pokušavaju ostvariti uticaj u BiH za svoje vlastite interese.

Nije bilo lako Vladi RS donijeti odluku o granici u Brčkom. Ali neće bome biti ni fanovima OHR lako da taj važan korak tek tako izignorišu.

Najčitanije