Izbjegli i raseljeni u Bosni i Hercegovini dobili su tim koji će ih obići po kolektivnim centrima i pitati šta žele, pa će onda utvrditi na koji način će im pružiti dom.
Dugogodišnji stanari neuslovnih kolektivnih centara po ko zna koji put ispričaće svoju priču, nabrojati članove porodice, ponoviti gdje su živjeli prije rata, predočiti zdravstvene nalaze, rodne listove i reći da samo žele normalan život.
Razlika je samo u tome što će ovo sada ispričati novom, zajedničkom timu predstavnika ministarstava koji bi o izbjeglim i raseljenim trebalo da brinu. Ispričaće to kako bi nadležni, skoro 20 godina od formiranja kolektivnih centara i 16. godinu od završetka rata, zajednički saznali i zapisali tačno stanje, a onda i odredili za koliko izbjeglica treba obnoviti kuće, koliko ih smjestiti u gerijatrijske centre, za koliko treba praviti stanove jer su prije rata bili podstanari i koliko će sve to da košta.
Srećom, za ovo će iskoristiti grant. Međutim, iako grant, obezbijeđenih 100.000 eura mnogo je za obilazak oko 60 kolektivnih centara i analizu koju su već uradile najmanje tri nevladine organizacije, svaka zasebno. Članovi tima kažu da je evropska banka tražila projekat i grupu ljudi koji će za njega biti odgovorni kao uslov da da kredit kako bi konačno bili zatvoreni kolektivni centri. Redovan posao svih ministarstava izbjeglih u BiH morao bi biti obilazak ljudi zbog kojih su osnovani. Samim tim moraju znati sve o tim ljudima. Za to su i plaćeni, ali je slađe raditi ispočetka i pod krinkom ozbiljnosti ne uzeti postojeća istraživanja bar kao osnovu.