Na biroima za zapošljavanje u FBiH evidentirano je desetine hiljada ljudi koji posao traže duže od decenije, a neki i po 20 godina.
Biroi brišu iz evidencije one koji jednom odbiju ponuđeni posao u struci, što znači da ovim ljudima nisu uspjeli ponuditi adekvatan posao, bar ne na neodređeno vrijeme.
U službama za zapošljavanje smatraju da je situacija takva jer ljudi neće da traže posao i prijavljeni su na biro samo radi zdravstvenog osiguranja. Tvrde da sve zavisi i od potražnje za radnom snagom koja je sve manja, ali i stručne spreme nezaposlenog.
Međutim, biti bez posla deceniju ili raditi nekoliko mjeseci i opet biti vraćen na biro nije ničiji san, kao što se niko ne želi ni snalaziti radeći na crno. Veliki broj nezaposlenih nema nikakve kvalifikacije i pitanje je da li će ikada naći posao, bar zakonit ili preko službe za zapošljavanje, a treba napomenuti da samo jedna služba u FBiH ima centar za prekvalifikaciju i dokvalifikaciju radnika.
Možda i ima onih koji ne žele raditi mada je neshvatljivo da se neko ponosi time što je nezaposlen 20 godina, ali brojni očekuju da im biroi pomognu u traženju posla. Ipak, posao biroa svodi se na odgovaranje zahtjevima poslodavaca koji im se zapravo i ne moraju obratiti. Pokušavaju zaposliti ljude dajući novac poslodavcima i obavezujući ih da zadrže radnika godinu dana, ali i do pola tih ljudi opet bude vraćeno na biro. U službama kažu da je uspjeh zaposliti nekoga i na godinu, a s njima se ne bi složili oni koji su sa 40 godina starosti uspjeli sakupiti šest godina staža.
Biroi, naravno, nisu krivi za ogroman broj nezaposlenih, ali ne može njihov glavni posao biti puko evidentiranje ljudi koji su bez posla.