Nezavisni stav

Čišćenja javnih preduzeća

Dejan Šajinović

Vlast u RS je krenula u veliko spremanje u javnim preduzećima. Menadžment "Željeznica RS" već je zamijenjen novim ljudima, a sada su na redu smjene i nova imenovanja u ostalim važnim preduzećima i fondovima, poput Fonda PIO RS, Poreske uprave RS, "Šuma Srpske".

Na tragu je to onoga što je Milorad Dodik i obećao kada je stupio na dužnost predsjednika RS, najavivši da će od nove vlade zatražiti da smijeni sve one koji ne donose rezultate.

Iskustva tranzicionih zemalja uvijek i neminovno pokazuju da su javna preduzeća rak-rana za stvaranje boljeg i prosperitetnijeg društva. Pokazalo se, ne samo u zemljama bivše Jugoslavije, nego i u zemljama istočne Evrope koje nisu imale tragično iskustvo rata, da su javna preduzeća često izvor korupcije, sumnjivih tokova novca, a i mjesto uhljebljenja šire rodbine, stranačkih kolega i bliskih prijatelja.

Međutim, koliko god ove manifestacije (zlo)upotreba javnih preduzeća u privatne svrhe bile vidljive, prava šeta nanesena državi i njenoj ekonomiji su u stvari posljedica totalne nezainteresovanosti direktora za preduzeće kojim upravljaju lišeni bilo kakve ekonomske logike. Gomilanje gubitaka i guranje glave u pijesak umjesto da se problemi rješavaju doveli su brojna javna preduzeća na rub likvidnosti, a mnoga i u stečaj.

Sigurno je da RS ima ljude koji su sposobni i spremni preuzeti odgovornost i učiniti da veliki gubitaši od strateškog značaja za RS, poput "Željeznica RS", jednog dana ponovo postanu profitabilni.

Njima trebaju odriješene ruke i, što je najvažnije, odmaknuti ih što dalje od dnevne politike.

Najčitanije