Zašto to sada ne reći otvoreno. Milenko Šego, bivši glavni državni revizor, bio je jedna od najpozitivnijih institucionalnih priča. Ovaj Hrvat iz Hercegovine uspio je da razbije unaprijed stvorene predrasude o tome da su "svi odozdo Čovićevi ljudi", u najmanju ruku nacionalno opterećeni funkcioneri koji znaju kako, kada i zašto će pripaziti i sačuvati "svoje" od bilo kakve vrste odgovornosti (i da se razumijemo, isti je odnos izabranih zvaničnika i odgovarajućih partija i u ostala dva konstitutivna nacionalna korpusa).
Punih 12 godina, naime, Milenko Šego i njegov tim radili su uistinu savjesne, moralne i profesionalno utemeljene revizije i bili možda i jedini institucionalno usamljeni korektiv svom nakupljenom kriminalu, korupciji, nepotizmu i strančarenju u institucijama BiH.
Kada je u novembru prošle godine na njegovo mjesto došao Dragan Vrankić, dugogodišnji odani "vojnik" HDZ BiH, mnogi su ostali zatečeni i u šoku. Iskreno, i potpisnik ovih redova.
Kako, zaboga, neko ko je godinama bio "značka na reveru" Draganu Čoviću, neko ko je prošao sve "scile i haribde" kao visoki zvaničnik HDZ-a, neko ko je, isključivo zahvaljujući HDZ-u, obnašao mnoge visoke funkcije u vlasti, sada može biti neovisan (ili nezavisan, kako god), hrabar i odlučan da uperi prstom i javnosti odgovorno i profesionalno predoči potpune i tačne rezultate revizije? Pa makar u korupciju bili upleteni i njegovi hadezeovci?
Kako? Nikako!
To je pokazala i prva revizija pod njegovom komandom.
Da li je, za ime boga i pravde, moguće da u 2015, teškoj i turobnoj godini, koja je obilovala sumnjivim javnim nabavkama, korupcijom i nepotizmom, javašlukom i neradom, od 74 državne institucije tek njih šest dobije mišljenje s rezervom, a niti jedna negativno?!
Po mom skromnom mišljenju, koje je ipak utemeljeno na 25 godina novinarskog staža - nije!
Da bi cijela priča bila još poraznija, jedina institucija koja Vrankića i njegov tim može eventualno pozvati na odgovornost je parlament BiH. Isti onaj koji je, po Vrankićevom mišljenju, zadovoljio u finansijskom poslovanju u 2015, iako je to bila godina "svega i svačega".
To je ta mantra po kojoj oni jedni druge čuvaju. I tu je nevažno ime, stranačka pripadnost i ideologija. A mi svi ostali možemo i dalje da blejimo!