Usvojena je još jedna u nizu deklaracija koja nikoga ni na šta ne obavezuje. Glavni odbor SDA usvojio je Deklaraciju o potpunoj provedbi Dejtonskog sporazuma. Osim trenutka u kome je usvojena, ništa drugo u ovoj deklaraciji nije značajno. Na samom kraju izborne kampanje ona će dobro doći za podgrijavanje atmosfere i podsjećanje birača, na koje tipuje SDA, šta sve ugrožava njihov položaj u BiH.
Baš kao da SDA ne vlada od samog trenutka donošenja Dejtonskog sporazuma, pa se 69 godina poslije pronalaze rupe koje sada treba popuniti. Prvo su iz SDA govorili kako iz dejtonske prelazimo u briselsku fazu, pa kako Dejtonski ustav treba modifikovati, a sada izvlače Ustav Republike BiH, za koji znaju da ga je nemoguće vratiti u ovoj konstalaciji odnosa. Tako je potezanje Ustava RBiH alibi pred biračima za potezanje referenduma za samoopredjeljenje iz RS. Odgovor visokog predstavnika na obje ove opcije je isti - nema izlaska iz okvira Dejtonskog mirovnog sporazuma, odnosno "jednostranih promjena ustavne strukture BiH". Umjesto jednostranih promjena, političkim predstavnicima u BiH preostaju dogovori o ustavnom uređenju zemlje i to ih očekuje čim prođe još jedna izborna euforija. Očekuje ih i provedba Dejtonskog sporazuma, jer sudeći po odgovoru iz OHR-a, oni na te obaveze nisu zaboravili, niti mogu nakon svih zadataka koje je postavio Savjet za provedbu mira (PIC). Moguće da je SDA svojom deklaracijom upravo tipovala na angažman OHR-a u želji da oni ispune političke ciljeve koje funkcioneri njihove stranke ne mogu, a obećali su.