Teške školske torbe, koje mališani nose na svojim nejakim leđima, postaju prošlost, jer će uskoro početi sprovođenje mjera za smanjenje preopterećenosti školskih ranaca.
Nakon inicijative predsjednika Narodne skupštine RS i roditelja, Republički pedagoški zavod formirao je Radnu grupu, koja je predložila mjere koje će olakšati odlazak đaka na nastavu. Ove mjere dugo su čekane i od strane roditelja, ali i učenika, koji su godinama krivili kičmu pod preteškim teretom ranaca.
U olakšavanje školskih torbi, prema predloženim mjerama, moraće da budu uključeni svi, od roditelja, učenika, rukovodstva škole i nastavnika.
Roditelji će odsad za svoje mališane morati da biraju torbe od lakšeg materijala sa svijetlim trakama na spoljašnjem dijelu, lakše pernice, te će morati kontrolisati sadržaj torbe.
Učenici će morati torbe da nose na oba ramena, ali i da s njom ne jurcaju po školskim hodnicima.
Oštre mjere date su i nastavnicima, koji će, između ostalog, morati da nabavljaju ormariće u školama gdje bi učenici ostavljali udžbenike i pribor. Takođe, treba da povedu više računa o fizičkoj aktivnosti učenika, odnosno da rade na jačanju njihovih mišića.
Više od po deset udžbenika svaki dan, plus školski pribor, oprema za fizičko i likovno vaspitanje, od đačkih ranaca napravili su pretežak zadatak za svakog mališana.
Iako je ovakve mjere trebalo donijeti mnogo, mnogo ranije, roditelji su ovu vijest dočekali s osmijehom na licu. Godine nošenja preteških torbi, koje su pretezale leđa mališana, kod mnogih su izazvale i zdravstvene probleme.
Upravo zbog zdravlja svih budućih generacija đaka ove mjere Republičkog pedagoškog zavoda svi treba da shvate ozbiljno. Niko valjda ne želi da svjesno uništava zdravlje najmlađih!