Početkom rada Agencije za mirno rješavanje radnih sporova radnici, ali i poslodavci, imaće mogućnosti da međusobne nesuglasice rješavaju znatno brže nego na sudovima jer, kako obećavaju nadležni, sve će biti gotovo za mjesec dana.
Dosadašnja praksa je bila da, recimo, radnik, ukoliko nezakonito dobije otkaz, prvo podigne kredit i da ga da advokatu, koji, tobože zbog pravde, presavije tabak i tuži poslodavca uz uvjeravanje da će se to veoma brzo skončati.
Međutim, sporovi na relaciji radnik - poslodavac pred sudovima u RS trajali su u prosjeku oko tri godine, tako da su jedinu korist od svega toga imali advokati koji svoje tarife ispostavljaju po ročištu (bez fiskalnog računa).
Konačno je došlo vrijeme da se radniku, ali pod uslovom da ima normalnog poslodavca (jer i on mora pristati na dogovor), omogući da svoje probleme u vezi sa platama, naknadama za topli obrok, prevoz itd. riješi u razumnom roku od 30 dana, a ne tri ili pet godina.
Vlada RS, sindikat, poslodavci, a i sudovi, od nove prakse alternativnog rješavanja radnih sporova očekuju mnogo jer, ukoliko zaživi, troškovi svih ovih strana biće smanjeni. Sindikati više neće morati pisati tužbe u ime radnika, poslodavci se neće morati vući po sudu i plaćati advokate, dok će se Vlada biračima hvaliti socijalnom odgovornošću i "ekstra" razvijenim socijalnim dijalogom.
Konačno je došlo vrijeme da u RS vidimo društveno odgovorno poslovanje, jer će se kroz rad Agencije pokazati kome je radnik, a kome profit na prvom mjestu. Na kraju krajeva, agencije ove vrste mogu opstati i zaživjeti samo ukoliko država sa svojim mehanizmima poslodavcu da do znanja da je radnik svetinja i da su njegova prava čak Ustavom zagarantovana.