Predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović odgovorio je na kritike da Predsjedništvo nema vremena za komesara za proširenje EU očitavši lekciju o finom ponašanju i načinu kako se treba odnositi prema vrhu države.
Evropska komisija zatražila je da se Radmanović obrati na sastanku Štefana Filea sa liderima "glavnih" stranaka u BiH na kojem će razmatrati napredak naše zemlje na putu ka EU. Radmanović je prenio da je od njega traženo da bude gost u Sarajevu, glavnom gradu BiH, gdje je naravno i zgrada Predsjedništva i da pet minuta otvori sastanak.
Uz opasku da članovi Predsjedništva BiH smatraju da su oni domaćini u BiH, kao što su predsjednici drugih država domaćini u svojim državama, i da tako treba da se ponašaju svi koji dolaze ovdje, odgovorio je predsjedavajući Predsjedništva da će rado primiti Filea, vjerovatno umjesto da File prima njih, ali da ovaj nije ni tražio da dođe u Predsjedništvo. Održao je lekciju da gosti ne treba da određuju mjesto i vrijeme susreta sa domaćinima i pokušaju ih dovesti pred svršen čin.
Vjerovatno je želja Evropske komisije i Filea bila da predsjedavajući Predsjedništva, ma ko to bio u datom trenutku, uveliča i da značaj ovom važnom skupu posvećenog putu koji je prioritet naše države, bar tako kažu svi u njoj. Stav iz samog Predsjedništva poručio je da smatraju da su pri tome "stranci" zaboravili ko je domaćin i ko gost i kakvi su diplomatski protokoli ma koliko svakom domaćinu bilo lijepo znati da se gost osjeća kao u svojoj kući. Drugi razlog zbog kojeg se ne može udovoljiti pozivu Evropske komisije jeste dolazak drugog važnog gosta, predsjednika Slovačke, "jednog od rijetkih predsjednika iz EU koji posjećuje našu zemlju". I da ovoga nema vjerovatno prethodna kritika i stav ne bi izostali i ostalo bi i pitanje šta je važnije.