Pitanje "nestanka" 11,5 tona eksploziva pokazalo je ponovo da u BiH o svim pitanjima postoje barem dvije "istine".
Nebojša Radmanović, član Predsjedništva BiH, je nakon saznanja da je moguće da je velika količina eksploziva nestala prilikom uništavanja, od Ministratva odbrane BiH tražio da ovaj slučaj istraži.
Nespretnu izjavu Radmanovića i očigledni lapsus kada je rekao da postoje informacije da je nestalo 11 hiljada tona umjesto 11 tona eksploziva neki mediji i stručnjaci, većinom iz Sarajeva, ismijavali su na prizeman način pokušavajući valjda na taj način diskreditirati čovjeka koji je, voljeli to ili ne, jedan od trojice komandanta Oružanih snaga BiH.
I pobornici druge "istine" krenuli su u ofanzivu. Prije nego što je ikakva zvanična i provjerena informacija potvrdila da je eksploziv zasita nestao već su građani BiH isprepadani te su se "skidale glave" odgovornih jer je ogromna količina eksploziva završila na ulici.
U međuvremenu, dok su suprotstavljeni medijii širili svoje (polu)istine, Ministarstvo odbrane je Predsjedništvu BiH dostavilo zvaničan izvještaj. Ispostavilo se da eksploziv nije nestao, ali da je bilo neregularnosti prilikom prodaje eksploziva iz "Pretisa" firmi "Vitezit" mimo znanja MO BiH i Predsjedništva BiH.
Tužilaštvo BiH je u međuvremenu pokrenulo istragu i tako je slučaj navodnog nestanka završio tamo gdje treba u institucijama koje plaćamo i koje su zadužene da daju pravu istinu i brinu se o sigurnosti građana BiH i eventualnom procesuiranju odgovornih.